<

Otobüsteki şortlu kız meydan muharebesi

Otobüsteki şortlu kız meydan muharebesi

Bir kısım, şortlu bir kızdan demokrasi mağduru yaratma peşinde; diğeri, şortlu bir canavar için delil ve ifade arıyor.
Toplum olarak siyaseten karpuz gibi ortadan nasıl ikiye bölündüğümüzü, farklı kesimlerde bazı "geri kafalıların nasıl da Güney-Kuzey Kutbu kadar düşmanlaştığını ama en önemlisi de balataları nasıl sıyırdığımızı anlamak için yeni şehir efsanemize, şortlu kızın otobüste dayak yeme olayına bakmamız yeterli sanırım. Aslında haber, sıradan bir ajans haberiydi. DHA 19 yaşındaki bir kızın otobüste tacize uğradığını ve dayak yediğini anlatan sıradan bir haber yayımladı. Haberde 19 yaşındaki bir voleybolcu genç, otobüste nasıl tacize uğradığını ve duyarsızlığı anlatıyordu. Her gün onlarcasını gördüğümüz, sıradan bir kadına şiddet 3. sayfa haberiydi. İddiaya göre adamın biri, otobüs dolusu insana rağmen bu kızımıza hakaret etmiş, sonra bir tane çakmış, ardından da sırıtarak otobüsü terk etmişti. Daha korkuncu, otobüste hiçbir yolcunun bu olaya karşı çıkmadığı gibi olayı kapatmaya çalışmasıydı. Ayrıca voleybolcu genç kız rapor almaya gittiğinde de dudağı patlak ama burnu kırık olmadığı için rapor verilmemesiydi. Bütün bunları savcılığa suç duyurusuna gittiğinde yapılan ropörtajda anlatıyordu.
Açık söyleyeyim, 19 yaşında bir kızın başına gelenlere çok içerledim. Bu köşede böyle terimler kullanmıyorum ama Twitter daki sayfam babamın malı olduğu için (!) #buhayvanibulun diye yazdım.
Amacım genç bir kızın başına gelenlerin hesabının sorulmasıydı. O kadar. Sonrasında olaylar 2011 Türkiyesi nin sosyolojik panoramasındaki cinnet halini gösteren bir ibret hikâyesi olarak gelişti.
Olay ramazandan önce olmuştu ama önce yavaştan bu şort meselesi (endişeli modernlerin gazıyla) öne çıkartılmaya başlandı. Ardından çaktırmadan köktenlaikçiler mevzilerden başını uzatıp olayın üzerine atladılar. "Bizi İslam devleti mi yapacaklar paranoyası için gayet uygun bir malzeme vardı. Tabii onlar böylesine cevval bir şekilde atraksiyon yaparken "diğer (muhafazakâr) kesimin eli de armut toplamıyordu. Önce "yeni köşeyazarlarından "mırın kırın, ama, kem küm sesleri yükledi. Derken bazı internet siteleri devreye sokulup "şoför ve bir tanık ifadesinden voleybolcu kızın aleyhinde haber yapıldı. Bunun üzerine bir adım daha öteye gidildi ve olay bir anda DHA, Milliyet ve "kullanılan gazetecilerin komplosuna dönüştü. Olay gazetelere bu hızla taşındı. Köşelerde herkes kendi meşrebince olayı eğip bükmeye başladı. Laik yazarlar şort meselesini allayıp pullarken, muhafazakâr kesimin öncü gazeteleri 19 yaşındaki kızın bütün otobüsü nasıl dayaktan geçirdiğini ve asıl "hayvanın o şortlu kız olduğunu pompalamaya başladı.
Asıl saçmalık, misilleme olarak, dayak iddiası olan otobüse şortlu bir eylem yapılacağı haberi ile zirveye ulaştı.
Bu satırları yazarken henüz polis ve savcılık olan biten hakkında devreye girip "hükümeti yıkmaya yönelik eylem diye görüp soruşturma açmamıştı ama olursa artık buna da şaşırmayacağım.
Toplumsal delilik işte böylesine bulaşıcı ve tehlikeli bir şey...
Kimin attığı belli olmayan bir tokat bile yıllardır kutuplaşmış ve mevzilerinde tetikte bekleyen kitleleri coşkuyla harekete geçirmeye yetebiliyor.
Şimdi herkes mevzilerinden birbiriyle kavgaya tutuşmuş durumda. Bir kısım inatla 19 yaşındaki "şortlu bir kızdan demokrasi mağduru yaratma peşinde, diğer kısım ise "şortlu bir canavara dönüştürmek için delil ve ifade arıyor.
Oysa benim başında tek bir isteğim vardı. 19 yaşındaki bir kız otobüste dayak yediğini iddia ediyordu. (İşin içine ne şort ne laiklik ne 28 şubat dönemi ne ramazan ne bu bölünmüşlük ne bu kavga girmişti.)
Ben sadece bunu yapan bulunsun istemiştim.
Hay şortunuz batsın.
Haber Kaynağı cnnturk.com Şortlu Voleybolcu Kıza Dayak Eklenme Tarihi : 24/08/2011Şortlu Voleybolcu Kıza Dayak

Şortlu Voleybolcu Kıza Dayak

Beşiktaş kadın voleybol takımının alt yapı oyuncularından Nurcan İbrahimoğlu, İETT otobüsünde şort giydiği için dayak yedi.(posta)...Polis şortlu kıza saldıranın peşinde! Otobüste saldırıya uğrayan Nurcan, emniyeti harekete geçirdi.(gazetevatan)...Şortlu kıza dayak iddiası yalan çıktı.(dunyabulteni)... ... Eklenme Tarihi : 28/08/2011


HABERİ OKU Şampiyon kızları kutlarken yalan haberi referans yaptı!

Şampiyon kızları kutlarken yalan haberi referans yaptı!

Eklenme Tarihi : 28/08/2011 samanyoluhaber.com
HABERİ OKU Şortlu kıza dayak iddiası yalan çıktı

Şortlu kıza dayak iddiası yalan çıktı

Eklenme Tarihi : 28/08/2011 dunyabulteni.net

Provokatör Mustafa Mutlu, Ne Yazdığının Farkında mı?

( 28/08/2011 ) ( yenimakale.com )

Bekir Coşkun bu sefer yuh dedirtti

( 28/08/2011 ) ( rotahaber.com )

İett şoförü sağa çekip ezan okumuş!

( 28/08/2011 ) ( m.haber7.com )

Şortlu kıza dayak haberi ve düşündürdükleri

( 25/08/2011 ) ( yenisafak.com.tr )

Şortlu kız dayak yememiş, tokat atmış!

( 24/08/2011 ) ( haber5.com )

Bu Senenin Malzemesi Şortlu Kız Vakası

( 24/08/2011 ) ( sevgistanbul.com )

Şortlu kız haberlerine sert yazı!

( 24/08/2011 ) ( derinkulis.com )

Ulusalcıların ramazan romansı

( 24/08/2011 ) ( radikal.com.tr )

Bu hayvanı bulun gazeteciliği

( 24/08/2011 ) ( stargazete.com )

Voleybolcu kıza şort dayağı

( 24/08/2011 ) ( posta.com.tr )

Polis şortlu kıza saldıranın peşinde!

( 24/08/2011 ) ( haber.gazetevatan.com )

Otobüste dayak yiyen voleybolcu kıza şortlu destek!

( 24/08/2011 ) ( medyafaresi.com )

Voleybolcuya şort dayağı

( 24/08/2011 ) ( gercekgundem.com )