<

Bu hayvanı bulun gazeteciliği

Bu hayvanı bulun gazeteciliği

Tahmin ettiğim gibi oldu. "Şortlu kıza otobüste dayak" haberi konusundaki kuşkularımı doğrulayacak belgeler ortaya çıktı.
Dünkü yazımda sorduğum soruların başında şu vardı:
Haberin tek bir kaynağı var. Söz konusu genç kızın anlatımları. Otobüs şoförü ve yolcuların ne dediğini merak etmemek olur mu?
Haberi büyük bir kampanya çerçevesinde büyüterek kullananların neden olayın diğer taraflarıyla veya görgü şahitleriyle görüşme gereği duymadıkları sorusunun cevabını ben bilemem. Ama hem otobüs şoförünün hem de yolculardan bazılarının olay hakkında verdikleri ifadeler şu anda elimizde.
Öncelikle "şort giydiği" için dayak yediği söylenen genç kızın kendi ifadeleri dikkat çekici. Çünkü Nurcan İbrahimoğlu isimli genç kız 29 Temmuz günü Maslak Akpınar Polis Merkezi ne başvurarak yaptığı şikâyet üzerine alınan ifadesinde "otobüs içinde ayak uzatma" konusundan kaynaklanan bir tartışma olduğunu tartıştığı kişi tarafından darp edildiğini söylüyor.
Bu ifadede "şort giydiği" için dövüldüğüne ilişkin bir ima bile yer almıyor. Hatta ifade metninde "şort" kelimesi hiç geçmiyor!
Oysa bu olayla ilgili haberlerde nedense söz konusu genç kızın şortlu olduğu ayrıntısı özellikle öne çıkarılmış ve hatta Nurcan İbrahimoğlu nun şortlu olduğu için dövüldüğü iddia edilmişti. Zaten toplumda bir öfke ve infialin oluşması da bu yüzdendi. İnsanlar bir genç kız şort giydiği için dövüldü diye tepki gösterdiler.
Galiba istenen de buydu.
"Şortlu kıza otobüste dayak" haberinin benim için kuşku uyandıran yönlerinden biri de otobüs yolcularının tamamının olan bitene seyirci kaldığı iddiasıydı. Şunu söyledim: Türkiye de bir genç kızın yumruklanmasına bir otobüs dolusu adamın sessiz kalmış olması hiç inandırıcı değil.
Hem otobüs şoförünün hem de yolcuların verdiği ifadeler benim kuşkumu doğruluyor. Hem şoför hem yolcular aslında olaya müdahale etmişler. Ama onların anlatımlarına göre olay zaten Nurcan İbrahimoğlu nun anlattığı gibi cereyan etmemiş.
Ayrıntılarını haber sayfalarımızda okuyacağınız üzere, otobüs şoförü ve yolcuların polise verdikleri ifadelerde genç kıza yönelik bir saldırı olmadığı, sözlü tartışma sonrasında genç kızımızın bir erkek yolcuya sinirlenip elindeki bir cisimle vurduğu ayrıntısı var.
Diyeceksiniz ki bu anlatımın doğru olduğu ne malum? Belki de şoför ve yolcular doğruyu söylemiyorlar. Olabilir... Ama problem zaten haberin tek yanlı bir anlatıma dayanarak hazırlanmış olmasındaydı. Tek yanlı bir anlatımdan yola çıkılarak buradan genel sonuçlara varmaktan geri durulmamasıydı.
İkincisi 28 Temmuz da gerçekleşen bir olayın Ramazan gündemi gözetilerek bugün "patlatılması" ayrı bir soru işareti doğurmuştu.
Üçüncü ve en mühim kısım ise, bu habere dayanarak toplumdaki kırılgan fay hatlarını harekete geçirmeye yönelik bir medya kampanyası düzenlenmesiydi.
İlk günkü haberlerde olay hakkında polisin ilgisiz davrandığı, Adli Tıp doktorlarının ise genç kıza darp raporu vermediği iddia edilmişti. Ortaya çıkan belgeler polisin konuyla ilgilendiğini ve şikâyetçi genç kıza Kâğıthane Devlet Hastanesi nden Adli Tıp raporu verildiğini ortaya koyuyor.
Yani, bu konuda çıkan haberlerin neredeyse tamamı yanlış. Bir tek söz konusu genç kızın adı doğru yazılmış bu haberlerde. Onun dışında doğru yok gibi!
Bir de "olay 28 Temmuz günü gerçekleştiği halde neden bunca zaman sonra gündeme getirildi" diye sormuştum. Bu sorunun cevabı hâlâ yok.
Bu sorunun cevabını verecek olanlar söz konusu haberi böyle bir zamanlama ile dolaşıma sokanlar olmalı. İlk önce hangi haber ajansı, hangi muhabir, hangi köşe yazarı "patlattıysa" bu haberi; twitterda "buhayvanibulun" kampanyasını kim başlattıysa onlar vermeli bu sorunun cevabını. Verebilirlerse tabii.
İbrahim KİRAS Haber Kaynağı stargazete.com Şortlu Voleybolcu Kıza Dayak Eklenme Tarihi : 24/08/2011Şortlu Voleybolcu Kıza Dayak

Şortlu Voleybolcu Kıza Dayak

Beşiktaş kadın voleybol takımının alt yapı oyuncularından Nurcan İbrahimoğlu, İETT otobüsünde şort giydiği için dayak yedi.(posta)...Polis şortlu kıza saldıranın peşinde! Otobüste saldırıya uğrayan Nurcan, emniyeti harekete geçirdi.(gazetevatan)...Şortlu kıza dayak iddiası yalan çıktı.(dunyabulteni)... ... Eklenme Tarihi : 28/08/2011


HABERİ OKU Şampiyon kızları kutlarken yalan haberi referans yaptı!

Şampiyon kızları kutlarken yalan haberi referans yaptı!

Eklenme Tarihi : 28/08/2011 samanyoluhaber.com
HABERİ OKU Şortlu kıza dayak iddiası yalan çıktı

Şortlu kıza dayak iddiası yalan çıktı

Eklenme Tarihi : 28/08/2011 dunyabulteni.net

Provokatör Mustafa Mutlu, Ne Yazdığının Farkında mı?

( 28/08/2011 ) ( yenimakale.com )

Bekir Coşkun bu sefer yuh dedirtti

( 28/08/2011 ) ( rotahaber.com )

İett şoförü sağa çekip ezan okumuş!

( 28/08/2011 ) ( m.haber7.com )

Şortlu kıza dayak haberi ve düşündürdükleri

( 25/08/2011 ) ( yenisafak.com.tr )

Şortlu kız dayak yememiş, tokat atmış!

( 24/08/2011 ) ( haber5.com )

Bu Senenin Malzemesi Şortlu Kız Vakası

( 24/08/2011 ) ( sevgistanbul.com )

Otobüsteki şortlu kız meydan muharebesi

( 24/08/2011 ) ( cnnturk.com )

Şortlu kız haberlerine sert yazı!

( 24/08/2011 ) ( derinkulis.com )

Ulusalcıların ramazan romansı

( 24/08/2011 ) ( radikal.com.tr )

Voleybolcu kıza şort dayağı

( 24/08/2011 ) ( posta.com.tr )

Polis şortlu kıza saldıranın peşinde!

( 24/08/2011 ) ( haber.gazetevatan.com )

Otobüste dayak yiyen voleybolcu kıza şortlu destek!

( 24/08/2011 ) ( medyafaresi.com )

Voleybolcuya şort dayağı

( 24/08/2011 ) ( gercekgundem.com )