<

Canan Arıtman, Nur Serter ve Necla Arat

Canan Arıtman, Nur Serter ve Necla Arat

Bu iç isim CHP milletvekili... Canan Arıtman, İzmirli doktor. Nur Serter ve Necla Arat ise akademisyen, profesör. İstanbul Üniversitesi nde öğretim üyeliği yapmış olan bu iki isim, Kemal Alemdaroğlu döneminin de önde gelen isimleri arasındaydılar. Örneğin Nur Serter, o dönemde Rektör Yardımcısıydı. Başörtülü (onlara göre türban) kızlara yönelik olarak geliştirilen "ikna odaları nın öncüleriydiler.
Canan Arıtman, Meclisin popüler ve renkli fenomenleri arasında incelenebilecek bir isim. Bir gün yurtdışından ithal edilen kanların Yunan kanı olduğunu anladığı an "kanımız bozulacak diye harekete geçer, bir başka gün Cumhurbaşkanı Gül ün annesinin "Ermeni olduğu imasında bulunur, bir başka gün ise Dersim katliamını savunan Onur Öymen e arka çıkardı. Canan Arıtman, son olarak da Parti Meclisine yeni seçilen Enver Aysever e tepki göstermiş. "Yeni bir PM üyesi, Enver Aysever, hayretler içinde kaldım, nasıl CHP liliktir diye, diyor ki "CHP milliyetçilikten uzaklaşmalı, andımız okunmamalı ... Bunlar PKK söylemi. PKK söylemlerini dile getiren bir CHP li var. Asıl bu arkadaşların yerlerini sorgulamaları lazım. Tüzük programımızda yazan 6 ok ilkesine genel başkanından en sadesine herkes uymak zorundadır. Bunların değiştirilmesi ancak kurultay kararıyla olabilir. Laikliğin yumuşatılması, laçkalaştırılması kabul edilebilir gibi değil. CHP AKP lileştirilmek isteniyor. Buna izin vermemek için üzerime düşeni yapacağım."
Nur Serter in yaklaşımı ise şöyle: "CHP nin ise türban sorununu nasıl çözeceğini bilmiyorum. Uzmanlar, öğretim üyeleri davet edilmiş, ben onların arasında yer almıyorum. Nasıl bir çözüm üretileceğini çok büyük bir merakla bekliyorum. Ama ben bu konunun ayrıntılarında yer almış biri olarak ve hayatımın 7-8 yılı da bu nedenle ölüm tehditleriyle geçtiği için net olarak söyleyebilirim ki, bu iş hukuken farklı bir şekilde yorumlanamaz. Saçın hangi biçimde bağlanacağının tartışmaya açılmasının sürece bir katkısı olmaz." Necla Arat ın da CHP içinde yükselişte olan bazı yeni eğilimleri onaylamadığını görüyoruz:
""Türbanlı da çarşaflı da tarikatlı da gelsin diyen arkadaşlarımız var. Onlar ultra liberal arkadaşlarımız. Onların gelmelerinin bize yararı dokunur mu, dokunmaz mı bilmiyorum. Aslında parti içerisinde kimse bu konunun, gündemde kalmasını istemiyor."
Baykal döneminde isimlerinden çok söz edilen bu üç milletvekilinin, Kılıçdaroğlu nun bazı yaklaşımlarından ve CHP deki yeni havadan memnuniyetsiz olduklarını görüyoruz. Tabii Kılıçdaroğlu nun başörtüsü konusunda çok yaratıcı ve tutarlı bir söylem yakalayabildiğini söylemek de mümkün değil, ama göründüğü kadarıyla, Kılıçdaroğlu nun söylediği birkaç farklı cümle bile CHP nin geleneksel statükosuna kabul edilemez görünüyor. Elbette ki mesele sadece başörtüsü değil. CHP nin yeni halinden genel bir rahatsızlıkları var. "Bu nedenle partiden ayrılacak mısınız?" gibi sorularla bile karşılaşıyorlar ve direneceklerini söylüyorlar.
"Başörtülü kızlar okulun kapısında sürünsün; Kürtler, Türk milliyetçiliği önünde diz çöksün; Aleviler, Dersim katliamını içine sindirerek devlet karşısında hazırolda dursun; asker demokratik olmayan sistemin bekçiliğini sürdürsün" şeklinde özetlenebilecek tektipçi zihniyetin temsilcileri, yaşadıkları güç kaybını hazmetmekte doğal olarak zorlanıyorlar. Türkiye de yeni gelişen "uzlaşmacı siyasi iklimin karşısında bir şaşkınlık içindeler. Sertliğin ve kamplaşmanın dikkat çekici temsilcilerinin, biraz öfke, biraz hayal kırıklığı biraz da "elimizden gelmeyecek havası içinde olduklarını gözlemliyoruz.
Özellikle de CHP nin bu üç "popüler fenomen inin son gelişmeler karşısındaki psikolojilerinin (hayal kırıklığı, çaresizlik, kafa karışıklığı gibi unsurlar içeren bir psikolojiden söz ediyoruz), yüz ifadelerinin, ses tonlarının, davranış biçimlerinin Türkiye deki değişim açısından analiz edilmesinde çok büyük yarar var. Sonuçta, bu üç isim, son 20-30 yılımıza damgasını vuran ideolojik yapının önemli simgeleri arasındaydılar.
12 Eylül dönemini aşmanın eşiğindeyiz. 12 Eylül kurumları sarsılıyor. 12 Eylül ün yarattığı sistem, büyüyen, gelişen Türkiye ye dar geliyor. Şimdi, kangren olmuş sorunlarımızı, daha sakin, daha duyarlı bir şekilde tartışabileceğimiz bir döneme doğru yol alıyoruz...
Oral ÇALIŞLAR
Haber Kaynağı radikal.com.tr Nur Serter ve İkna odaları Eklenme Tarihi : 09/11/2010Nur Serter ve İkna odaları

Nur Serter ve İkna odaları

Önceki gün yaptığı açıklama ile bir kez daha şimşekleri üzerine çeken "İkna Odaları" mucidi Nur Serter hakkında suç duyurusu yapıldı.(aktifhaber)... Fadime Özkanın CHPli Nur Serter ile yaptığı röportaj. O röportajda ikna odalarıyla ilgili inanılmaz açıklamalarda bulundu.(akşam)...Nur Serter, İÜ Rektörlüğü ve "ikna odaları"nda psikolojik baskı amacıyla bulunan ... Eklenme Tarihi : 17/01/2011


HABERİ OKU İkna odalarına yargı yolu göründü

İkna odalarına yargı yolu göründü

Eklenme Tarihi : 17/01/2011 zaman.com.tr
HABERİ OKU Utanç odası kasetlerini kimseye vermeyeceğim

Utanç odası kasetlerini kimseye vermeyeceğim

Eklenme Tarihi : 09/11/2010 stargazete.com
HABERİ OKU Chpli milletvekili Nur Serter hakkında suç duyurusu

Chpli milletvekili Nur Serter hakkında suç duyurusu

Eklenme Tarihi : 09/11/2010 hurriyet.com.tr

İkna odalarının mucidi konuştu!

( 09/11/2010 ) ( habervaktim.com )

Ben hiçbir zaman türban düşmanı olmadım!

( 09/11/2010 ) ( haber.gazetevatan.com )

İkna odalarının üniversitede kaydı yok

( 09/11/2010 ) ( timeturk.com )

Nur Serter den skandal çekim !

( 09/11/2010 ) ( samanyoluhaber.com )

Kim bu kadın? Amacı ne?

( 09/11/2010 ) ( iyibilgi.com )