<

İskilipli Atıf Hoca, 84 yıl önce bugün yazdığı 26 sayfalık kitap yüzünden idam edildi

İskilipli Atıf Hoca, 84 yıl önce bugün yazdığı 26 sayfalık kitap yüzünden idam edildi

Hani bir söz vardır, Bir kitap okudum hayatım değişti diye. Bir kitap okumak bir insanın hayatını değiştirir mi?
Bu ayrı bir tartışma konusu ama İskilipli Atıf Hoca bir kitap yazdığı için hayatı değişti. Bu değişim onu şehitlik mertebesine taşıdı. Yaşadığı dönemin en etkili din âlimlerinden, kanaat önderlerinden biriydi. Atıf Hoca, İskilip in Tophane köyünde doğdu. İlk tahsilini köyde yaptı. 1893 te İstanbul a gelip medrese tahsili yaptı. 1902 de icazet alarak Darü l-Fünun a (İlahiyat Fakültesi) girdi. 1903 te fakülteyi bitirip Fatih Camii nde vaiz olarak kürsüye çıktı. O dönemin bütün zorluklarına rağmen İslam ı Anadolu insanına doğru bir şekilde öğretmek için çabalıyordu.
Tanzimat döneminde başlayan ve hızla devam eden Batı özentisi devam ediyordu. Çanakkale ve İstiklal Savaşı nda Anadolu nun alimleri, yetişmiş insanları, öğretmenleri şehit olmuştu. Bu nedenle de büyük bir boşluk vardı ve Anadolu insanı bir anda cahil kalmıştı. Atıf Hoca, Müslümanların Batı ya tıpa tıp benzemesinin yanlışlığını vurgulayan vaazlar veriyordu. Aslında Batı dan alınan ilim ve fenne karşı bir duruşu yoktu. Yani Batı ya hepten karşı çıkmıyor, Batı nın emperyalist emellerine ulaşması için kullandığı metotları deşifre ediyordu. Çok sürmedi bu durum birilerini rahatsız etti ve 31 Mart Olayı nda (13 Nisan 1909) Sinop a sürüldü. Oradan Sungurlu ya sevk edildi. Burada bir süre kaldıktan sonra kendisine "bir yanlışlık" olduğu ifade edilerek serbest bırakıldı. İzmir in işgaline ilk tepkiyi gösterenler arasındaydı. Kurduğu "İslâm Teal-i Cemiyeti" vasıtasıyla Anadolu nun toparlanmasına yardımcı oldu. İrşatlarıyla Anadolu nun yüreğini diri tutmaya çalıştı. Bütün bunları yaparken de kendi vatan ve milletine hizmet etmek dışında bir amaç taşımıyordu. İşte böyle bir dönemde, Atıf Hoca, Batı özentisini eleştiren ve onun zararlarını anlatan "Frenk Mukallitliği ve Şapka" adlı eseri kaleme aldı. Kitap yayınlandığında daha şapka kanunu çıkmamıştı. İşte bu kitap, ciddi rahatsızlığa neden oldu. Şapka Kanunu çıkar çıkmaz ilk tutuklananlar arasında yer aldı. Giresun İstiklal Mahkemesi Atıf Hoca ya takipsizlik kararı vermesine rağmen 19 Aralık 1925 yılında, Şapka Kanunu na muhalefet ettiği gerekçesiyle yeniden tutuklanarak Ankara ya sevk edildi ve Ankara İstiklal Mahkemesi nde yargılanmaya başlandı. Bu kez isnat edilen suç, "halkı kanunlara karşı kışkırtmak"tı. Oysa Hoca şapka aleyhine hiçbir gösteriye katılmamıştı.
Meşhur Kılıç Ali nin (nam-ı diğer Kel Ali) reislik ettiği Ankara İstiklal Mahkemesi Savcısı, Hoca için 3 yıl hapis cezası istiyordu. Fakat mahkeme iki gün içinde idam cezası verdi.
Savunma yapmayan Atıf Hoca, 4 Şubat 1926 yılında idam edildi ve şehitlik mertebesine yükseldi. Hoca nın idam edilmeden önce dudaklarından şu cümleler döküldü: "Elbette, mahşer günü hesaplaşacağız" Atıf Hoca, inandığı doğrular uğuruna yazdığı 26 sayfalık kitap yüzünden haksız yere idam edildi. Ona yapılan bu haksızlığın cevabı elbette ki, onun Mahkeme-i Kübra dediği öbür dünyada verilecek. Onun uğradığı haksızlığa çok üzüldüğünü söyleyen eski Milletvekili Naci Terzi, Millî Gazete ye Atıf Hoca nın Osmanlıca yazılmış 26 sayfalık eserini getirdi ve Bir insan bu kadar masum bir kitap yüzünden nasıl asılır. Atıf Hoca ya mutlaka iade-i itibar yapılması gerekir" dedi. Terzi, son dönemde ciddi arşiv çalışmaları yapıyor. Onun nereye gömüldüğü o dönemde kamuoyundan gizlenmişti. Geçtiğimiz günlerde yine eski Milletvekili Mahmet Sılay ın büyük gayretleri sonrasında merhumun mezarı dönemin görgü tanıklarından birinin verdiği bilgiler doğrultusunda bulundu. Ankara Mamak semti eski kabristanındaki Garipler Mezarlığı ndaki İskilipli Atıf Hoca nın kemikleri, yeğenlerinden alınan kan, tırnak ve saç örnekleriyle yapılan DNA testi de pozitif çıkınca, yakınları tarafından alınarak, memleketi Çorum un İskilip ilçesine defnedildi.
Allah rahmet eylesin... Haber Kaynağı milligazete.com.tr İskilipli Atıf Hoca ve Şapka Kanunu Eklenme Tarihi : 29/11/2010İskilipli Atıf Hoca ve Şapka Kanunu

İskilipli Atıf Hoca ve Şapka Kanunu

Giresunda yargılanıp beraat etmesine karşılık serbest bırakılmaz. Ankarada tekrar yargılanan hocaya idam kararı çıkar.(telifhaklari.gov.tr)...şapka devrimi, rejim ve alfabe değişikliğinden daha fazla tepki çekti.(radikal)...İstiklal Mahkemesi in zabıtlarına göre Atıf Hoca ın şapka inkılabına aykırı olarak inkılap çıkmadan yazmış olduğu bir risaleden dolayı asıld... Eklenme Tarihi : 06/05/2012


HABERİ OKU Şapka için bombalanan şehir: Rize

Şapka için bombalanan şehir: Rize

Eklenme Tarihi : 06/05/2012 milatgazetesi.com
HABERİ OKU 85 Yıl Sonra Yine Gündemde

85 Yıl Sonra Yine Gündemde

Eklenme Tarihi : 20/05/2011 beyazgazete.com
HABERİ OKU Chpden Kel Ali adına park

Chpden Kel Ali adına park

Eklenme Tarihi : 11/05/2011 yenisafak.com.tr

İskilipli Atıf Hoca nın idam duruşması

( 29/11/2010 ) ( dunyabulteni.net )

80 yıl önce şapka devrimi

( 29/11/2010 ) ( radikal.com.tr )

Şapka devrimi yalanları

( 29/11/2010 ) ( webarsiv.hurriyet.com.tr )

İskilipli Atıf Hocaya yapılan 84 yıllık ayıba İto son veriyor

( 29/11/2010 ) ( zaman.com.tr )

İskilipli Atıf Hocanın mezarı bulundu

( 29/11/2010 ) ( stargazete.com )

İskilipli Atıf Hocaya anıt mezar yapılıyor

( 29/11/2010 ) ( sabah.com.tr )

İskilipli Atıf Hoca ve Ulaşa iade-i itibar

( 29/11/2010 ) ( yenisafak.com.tr )

İskilipli atıf hocanın asılmasına sebep gösterilen kitap ücretsiz hediye edildi

( 29/11/2010 ) ( iskilipliatifhoca.com )

İskilipli Atıf Hoca - Kelebekler Sonsuza Uçar

( 29/11/2010 ) ( telifhaklari.gov.tr )

İskilipli Mehmed Atıf Hoca

( 29/11/2010 ) ( tr.wikipedia.org )