<

Chpden Kel Ali adına park

Chpden Kel Ali adına park

CHP li Yenimahalle Belediyesi, İskilipli Atıf Hoca yı idam cezasına çarptıran Kel Ali ve Cellat Ali lakaplı Ankara İstiklal Mahkemesi Başkanı Ali Çetinkaya nın ismini bir parka verdi.
Ankara da CHP li Yenimahalle Belediyesi, İskilipli Atıf Hoca başta olmak üzere birçok alimin idam fermanını imzalayan İstiklal Mahkemesi Başkanı Ali Çetinkaya nın ismini bir parka verdi. Yenimahalle Belediye Meclisi nin 4 Mayıs 2011 tarihli toplantıda Belediye Başkanı Fethi Yaşar ın verdiği önerge gündeme alınarak Ali Çetinkaya nın isminin bir parka verilmesi kararlaştırıldı. AK Partili meclis üyeleri karara itirazda bulundu. İtiraza rağmen Fethi Yaşar, Komisyon Raporu nu yazıldığı şekliyle oylamaya sundu ve oy çokluğuyla kabul edildi.
MHP SESSİZ
Kararın çıkmasının ardından AK Parti meclis üyelerinden bir kaç kişi Yaşar ile görüşerek, Ali Çetinkaya nın TBMM de tartıştığı Halit Paşa yı kendi tabancasıyla vurarak öldürüldüğünü hatırlattılar. Yaşar ın ise "Eli titremeden tam alnının ortasından vurdu. Atatürk e laf söyleyen adamlar hak eder bunu" karşılığını verdiği öğrenildi. Kararın çıkması sırasında Belediye Meclisi nde büyük bir tartışma yaşanırken, MHP lilerin tarafsız kalmayı tercih ettiği görüldü. Selçuklu Vakfı Genel Başkanı Eyüp Gökhan Özekin, farklı bir CHP li olarak gördükleri Fethi Yaşar ın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.
PAKSÜT E UZANAN İLGİNÇ AİLE
Kel Ali veya Cellat Ali olarak bilinen Ali Çetinkaya ın bir diğer özelliği Ergenekon soruşturması kapsamında ifade veren Anayasa Başkanvekili Osman Paksüt ün de dedesi olması. Kel Ali nin oğlu Emin Paksüt ise 27 Mayıs sonrası Anayasayı hazırlayan komisyonun başkanvekilliğini yapmıştı. Haber Kaynağı yenisafak.com.tr İskilipli Atıf Hoca ve Şapka Kanunu Eklenme Tarihi : 11/05/2011İskilipli Atıf Hoca ve Şapka Kanunu

İskilipli Atıf Hoca ve Şapka Kanunu

Giresunda yargılanıp beraat etmesine karşılık serbest bırakılmaz. Ankarada tekrar yargılanan hocaya idam kararı çıkar.(telifhaklari.gov.tr)...şapka devrimi, rejim ve alfabe değişikliğinden daha fazla tepki çekti.(radikal)...İstiklal Mahkemesi in zabıtlarına göre Atıf Hoca ın şapka inkılabına aykırı olarak inkılap çıkmadan yazmış olduğu bir risaleden dolayı asıld... Eklenme Tarihi : 06/05/2012


HABERİ OKU Şapka için bombalanan şehir: Rize

Şapka için bombalanan şehir: Rize

Eklenme Tarihi : 06/05/2012 milatgazetesi.com
HABERİ OKU 85 Yıl Sonra Yine Gündemde

85 Yıl Sonra Yine Gündemde

Eklenme Tarihi : 20/05/2011 beyazgazete.com
HABERİ OKU İskilipli Atıf Hoca nın idam duruşması

İskilipli Atıf Hoca nın idam duruşması

Eklenme Tarihi : 29/11/2010 dunyabulteni.net

80 yıl önce şapka devrimi

( 29/11/2010 ) ( radikal.com.tr )

İskilipli Atıf Hoca, 84 yıl önce bugün yazdığı 26 sayfalık kitap yüzünden idam edildi

( 29/11/2010 ) ( milligazete.com.tr )

Şapka devrimi yalanları

( 29/11/2010 ) ( webarsiv.hurriyet.com.tr )

İskilipli Atıf Hocaya yapılan 84 yıllık ayıba İto son veriyor

( 29/11/2010 ) ( zaman.com.tr )

İskilipli Atıf Hocanın mezarı bulundu

( 29/11/2010 ) ( stargazete.com )

İskilipli Atıf Hocaya anıt mezar yapılıyor

( 29/11/2010 ) ( sabah.com.tr )

İskilipli Atıf Hoca ve Ulaşa iade-i itibar

( 29/11/2010 ) ( yenisafak.com.tr )

İskilipli atıf hocanın asılmasına sebep gösterilen kitap ücretsiz hediye edildi

( 29/11/2010 ) ( iskilipliatifhoca.com )

İskilipli Atıf Hoca - Kelebekler Sonsuza Uçar

( 29/11/2010 ) ( telifhaklari.gov.tr )

İskilipli Mehmed Atıf Hoca

( 29/11/2010 ) ( tr.wikipedia.org )