<

85 Yıl Sonra Yine Gündemde

85 Yıl Sonra Yine Gündemde

Başbakan ERDOĞAN ın Çorum mitinginde, hedefinde CHP nin Yenimalle bedeliyesi vardı. Belediyenin, 85 yıl önce asılan Atıf Hocanın idamına karar veren hakimin ismini bir parka verme kararı almasına sert tepki gösterdi.
Meydanı dolduran kalabalığı selamlayarak konuşmasına başlayan Erdoğan ın Çorum mitingi konuşmasından bazı önemli başlıklar şöyle:
Bahçeli ye "asgari ücreti artırırsan, faizleri çıkarırsın anlamazsın bu işten"
"Şimdi çıkmış ne diyor asgari ücreti 825 lira yapacağım.Senin 825 liranda bereket olmaz. Sen o 825 lirayı verdiğin gün sana söyleyeyim faizler yüzde 7-8 den otuza kırka çıkar. Enflasyon tekrar 4 ten 30 a çıkar neden anlamazsın bu işten. Dolayısıyla benim cebimdeki para büyük görünür. Alım gücü düşer gider."
Bunlar etnik unsurlardan oy almanın gayretinde
"Ana muhalefete bakıyorsunuz kumsallarda deniz kenarında oynuyor.Oralarla övünüyor ye Ak Parti oralarda yok diyor. Ak Parti oralarda da var.Bir diğerine bakıyorsun etnik unsurlarla uğraşıyor.Birisi bir türlü milletçilik yapıyor.Bir diğeri de başka bir türlü milliyetçilik yapıyor.Bunlar etnik unsurların peşindeler."
Tek millet tek bayrak tek vatan
"Tek vatan dedik ama bu vatan 780 bin km biz burada ameliyat yaptırmayız. Burayı bölmek isteyenlere asla müsaade etmeyiz. Tek Devlet devletimiz de asla. Bununla yürüyoruz."
"PKK Terör örgütü ve BDP, MHP yi savunmuyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı da çıkıyor PKK ya iltifat ediyor. Bu nasıl muhabbet. Siz bu muhabbeti MHP ye gönül vermişlere nasıl açıklayacaksınız? Ak parti karşıtlığı buy kadar mı gözünüzü döndürdü?"
Atıf hocamızın katilinin ismini parka verdiler
"Şimdi size birini anlatacağım.Bu çok önemli Ali Çetinkaya. Bu ismi hiç duydunuz mu? Şimdi lakabıyla söylüyorum: Kel Ali Cellat Ali. Şimdi tanıdınız mı? Ben size kim olduğunu söyleyeyim. Bu Ali Çetinkaya merhum Çorumlu İskilipli Atıf Hoca mızın idamına karar veren hakim. Savcı İskilipli Atıf Hoca mızın 3 yıl hapsini istedi. Ali Çetinkaya bakın burası çok önemli şahitlerin bilahare dinlenmesine diye karar verdi. Şahitleri idamdan sonra dinliyor öncesinde dinlemiyor. Böyle adalet olur mu? Ankara saman pazarında hocayı astırdı. Şimdi bu Ali Çetinkaya nereden çıktı? Onu söyleyeyim Ankara daki CHP li Yeni Mahalle Belediyesi 3 Mayıs 2011 de bir karar aldı. İskilipli Atıf Hoca mızın katili işte bu Ali Çetinkaya nın ismin bir parka verdi. Adeta Çorum la alay edercesine bu ismi verdi."
Atıf Hoca kimdir?
Atıf Hoca, İskilip in Tophane köyünde dogdu. Köy hocasından başladığı tahsiline 1891 de îtibâren iki sene İskilip te devam etti. 1893 Nisan ayında gelerek ve medrese eğitimine burada devam etti. 1902 de medresedeki öğrenimini bitiren Atıf Hoca aynı yıl mesleki kariyer sınavı kazanıp ertesi sene Fatih Camii nde ders vermeye başladı. 31 Mart vakasından sonra Sinop a sürüldü. Oradan Sungurlu ya gönderildi.
26 Aralik 1925 te tekrar tutuklanarak Ankara ya gönderildi. 26 Ocak 1926 Salı günü Ankara İstiklal Mahkemesi nde yargılandı. Savcı, İskilipli Atif Hoca için 3 yıl hapis cezası istedi. Mahkeme, müdafaa için bir gün sonraya bırakıldı. Ertesi gün, mahkeme reisi Kel Ali, müdafaa yapmaya gerek görmeyen İskilipli Atif Hoca yı idama mahkûm etti. İskilipli Hoca 1 hafta sonra Ankara Samanpazarı Meydanı nda asıldı.
Ölümünden sonra Ankara da bulunan mezarı bulunduğu park yerinden 2009 yılı başında İskilip Gülbaba mezarlığına taşınmış ve 2010 yılı başında kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Haber Kaynağı beyazgazete.com İskilipli Atıf Hoca ve Şapka Kanunu Eklenme Tarihi : 20/05/2011İskilipli Atıf Hoca ve Şapka Kanunu

İskilipli Atıf Hoca ve Şapka Kanunu

Giresunda yargılanıp beraat etmesine karşılık serbest bırakılmaz. Ankarada tekrar yargılanan hocaya idam kararı çıkar.(telifhaklari.gov.tr)...şapka devrimi, rejim ve alfabe değişikliğinden daha fazla tepki çekti.(radikal)...İstiklal Mahkemesi in zabıtlarına göre Atıf Hoca ın şapka inkılabına aykırı olarak inkılap çıkmadan yazmış olduğu bir risaleden dolayı asıld... Eklenme Tarihi : 06/05/2012


HABERİ OKU Şapka için bombalanan şehir: Rize

Şapka için bombalanan şehir: Rize

Eklenme Tarihi : 06/05/2012 milatgazetesi.com
HABERİ OKU Chpden Kel Ali adına park

Chpden Kel Ali adına park

Eklenme Tarihi : 11/05/2011 yenisafak.com.tr
HABERİ OKU İskilipli Atıf Hoca nın idam duruşması

İskilipli Atıf Hoca nın idam duruşması

Eklenme Tarihi : 29/11/2010 dunyabulteni.net

80 yıl önce şapka devrimi

( 29/11/2010 ) ( radikal.com.tr )

İskilipli Atıf Hoca, 84 yıl önce bugün yazdığı 26 sayfalık kitap yüzünden idam edildi

( 29/11/2010 ) ( milligazete.com.tr )

Şapka devrimi yalanları

( 29/11/2010 ) ( webarsiv.hurriyet.com.tr )

İskilipli Atıf Hocaya yapılan 84 yıllık ayıba İto son veriyor

( 29/11/2010 ) ( zaman.com.tr )

İskilipli Atıf Hocanın mezarı bulundu

( 29/11/2010 ) ( stargazete.com )

İskilipli Atıf Hocaya anıt mezar yapılıyor

( 29/11/2010 ) ( sabah.com.tr )

İskilipli Atıf Hoca ve Ulaşa iade-i itibar

( 29/11/2010 ) ( yenisafak.com.tr )

İskilipli atıf hocanın asılmasına sebep gösterilen kitap ücretsiz hediye edildi

( 29/11/2010 ) ( iskilipliatifhoca.com )

İskilipli Atıf Hoca - Kelebekler Sonsuza Uçar

( 29/11/2010 ) ( telifhaklari.gov.tr )

İskilipli Mehmed Atıf Hoca

( 29/11/2010 ) ( tr.wikipedia.org )