Sallamasyon
Gündem Siyaset Yaşam Magazin Teknoloji Tarih Spor

Sallamasyon - Siyaset Haberleri - İş Bankası, Chp, Atatürk - Chpnin İş Bankasında payı ne kadar?

Chpnin İş Bankasında payı ne kadar?


Chpnin-İş-Bankasında-payı-ne-kadar?

Atatürk ün kurduğu İş Bankası`nda yüzde 28 hissesi olan Cumhuriyet Halk Partisi, bu parayı ne yapıyor? Nerelere harcıyor? Atatürk`ün vasiyetine uyuyor mu? İşte CHP nin ortak olduğu İş Bankası iştirakleri
İŞ BANKASI NDAKİ PAYI 3,1 MİLYARI BULDU
Rapora göre, İş Bankası Ocak 2009′dan bu yana aktif büyüklüğünü Aralık 2008′e kıyasla yüzde 6,7 oranında arttırırken, özkaynaklarını ise yüzde 18,2′lik bir artışla 11 milyar 170 milyon liraya yükseltti.
Böylece CHP nin sadece İş Bankası ndaki varlığı 3 milyar 177 milyon liraya ulaştı. Banka bu iştiraklerden 322 milyon lira temettü geliri elde ederken, CHP de 90 milyon 160 bin liralık temettü gelirinin sahibi oldu.
CHP NİN FAİZ GELİRİ 1,4 MİLYAR LİRA
Faiz gelirinde 2008 yılının aynı dönemine göre önemli bir artış sergileyen İş Bankası, 2009 Ocak-Haziran döneminde 5 milyar 274 milyon 73 bin liralık faiz geliri sağlarken, CHP nin faiz gelirinden payına düşen gelir ise 1 milyar 476 milyon 740 bin lira oldu.
ANA MUHALEFET İN KÂRI YÜZDE 18,8 ARTTI
CHP nin karlılığı da 2008 yılının aynı dönemine göre yüzde 18,8′lik bir artış gösterdi. Böylece İş Bankası nın net dönem karı 1 milyar 370 milyon liraya ulaşırken, CHP de bu kardan 383 milyon 600 bin lira pay aldı.
134 MİLYON DOLAR BORÇLANDI
İş Bankası nın 2009 İkinci Çeyrek Raporu nda kurumun "en çok tercih edilen özel banka olma" özelliğinin devam ettiği vurgulanırken, aldığı sendikasyon kredileri hakkında da bilgi verildi.
Raporda, "İş Bankası nın mevduat büyüklüğü yüzde 4,6 oranında artarak 66.479 milyon TL ye yükselmiştir. Bankanın Türk Parası tasarruf mevduatındaki artış oranı ise yüzde 5,6 oranında gerçekleşmiştir.
Mevduat dışındaki kaynaklardan da istifade eden banka, ticaretin finansmanı amacıyla Mayıs ayında 255 milyon USD ve 225 milyon EURO tutarında olmak üzere iki ayrı dilim halinde 1 yıl vadeli ve 1 yıl vade uzatma opsiyonlu sendikasyon kredisini ise en uygun maliyetle temin etmiştir" denildi.
Böylece CHP İş Bankası ndaki ortaklığından dolayı uluslararası piyasalara 134 milyon dolar borçlanmış oldu.
CHP İŞ ini Bilir
İş Bankası ortaklığı ile dünyada hiçbir örneği olmayan siyasi bir parti konumundaki CHP, bankanın iştiraklerinden dolayı da tuhaf bir mali yapıya sahip bulunuyor.
Bu çerçevede CHP, İş Bankası ndaki yüzde 28′lik ortaklık payı üzerinden GSM operatörü Avea, Bayındır Hastaneleri, Fora Zeytin, Türkiye Şişe Cam ve Nemrut Limancılık gibi pek çok şirkette İş Bankası ortaklığının içindeki yüzde 28′lik payı oranında söz sahibi bulunuyor.
SELE ZEYTİNİ ÜRETİYOR
CHP nin iştiraklerinden birisi olan Balıkesir deki Fora Gıda, tüm zeytin ürünlerini üretebilen tek marka olmasıyla piyasada tanınıyor.
Fora nın ürünleri arasında; zeytinyağı, siyah zeytin, yeşil zeytin, dilimli, dolgulu, çizik, marineli, ezme, çekirdeksiz zeytin bulunuyor.
CHP NİN 12 MİLYON "ABONESİ" VAR
Cep telefonu operatörü Avea nın ödenmiş sermayesinde yüzde 14′lük ortaklığı bulunan İş Bankası, pazarın yüzde 17′sine sahip bulunan operatörle 12 milyon cep telefonu abonesini kontrolünde tutuyor.
CHP de, İş Bankası nın yüzde 14′lük hisse bloğunun yüzde 28′ini elinde bulundururken GSM piyasasında önemli bir aktör olarak varlığını sürdürüyor.
İRAN IN CAMLARI ANA MUHALEFET TEN SORULUR
CHP nin en büyük iştiraklerinden birisi olan Türkiye Şişe Cam Sanayi ise onlarca ülkeye yaptığı cam ve cam ürünleri ihracatı ile dikkat çekiyor.
Bulgaristan, Çin, Güney Kore, İtalya, Rusya, İspanya, Arnavutluk ve Gürcistan, ihracat yapılan ülkelerden başlıcalarını oluşturuyor.
İç politikada sık sık "Türkiye İran olmayacak" söylemini dillendiren CHP, Şişe Cam üzerinden bu ülkeye ihracat yaparken, İran ın cam pazarının yüzde 30′unu elinde bulunduruyor.
CHP nin İslam ülkeleri ile ilişkileri ayrıca Arap-Türk Bankası ortaklığıyla da devam ediyor.
İŞ TE CHP NİN İŞTİRAKLERİ
İş Bankası ve CHP nin işbirliğinde oluşturulan iştirakler şu firmalardan oluşuyor: İşbank GmbH, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Anadolu Sigorta, Anadolu Hayat, Milli Reasürans, İş Dublin, İş Finansal Kiralama, İş Gayrimenkul, İş Yatırım, Türkiye Şişe Cam, Camiş, Çayırova Cam, Avea, İş Net, Antgıda, Bayındır Hastaneleri, Kültür Yayınları, Nemrut Liman, Trakya Yatırım.
(M. Fatih Erdoğan, Vakit, 8-2009)
CHP´nin ´doğrudan bağlı´ şirketleri!
İş Bankası ortaklığı nedeniyle Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası´nı ihlal eden CHP, Banka aracılığı ile 32 şirkete de doğrudan, 87 şirkete ise dolaylı olarak ortak. İşte o şirketlerin listesi
CHP yalnız İş Bankası´nın değil, bu bankanın iştiraklerinden dolayı iki bankanın daha ortağı durumunda. CHP, İş Bankası aracılığıyla aralarında iki banka, lastik sanayi, finans kuruluşu ve cam sektörünün de bulunduğu 32 şirkete doğrudan, 87 kuruluşa ise dolaylı olarak ortak.
İş Bankası´nın yüzde 28.1´ine sahip olan CHP, Anayasa´nın 69. Maddesi´ni, Siyasi Partiler Yasası´nın da 67. Maddesi´ni ihlal ediyor.
Bankaya ortaklığı oranında İş Bankası´nın doğrudan iştiraki olan 32 işletme ile dolaylı iştiraki olan 87 kuruluşta da pay sahibi olan CHP, finans kesiminden iletişime, cam üretiminden yabancı banka ortaklığına kadar ticaretin her alanında faaliyet gösteriyor.
BİR DEĞİL 3 BANKANIN ORTAĞI
İş Bankası´nın yüzde 28.1´ine ortak olan CHP´nin aynı zamanda banka zengini olduğu ortaya çıktı. CHP aynı zaman da İş Bankası´nın doğrudan iştirakleri olan Arap-Türk Bankası ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası´nın da ortağı olduğu belirlendi.
İş Bankası´nın bu iki bankada yönetim kurulu üyeliklerinin bulunduğu ve bu isimlerin CHP´li üyelerinde bulunduğu İş Bankası yönetimince belirlendiği öğrenildi.
İş Bankası, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi´nin bankası olarak da bilinen Arap-Türk Bankası´nın hisselerinin yüzde 20´sine sahip. İş Bankası ayrıca Türkiye Sınai Kalkınma Bankası´nın hisselerinin yüzde 50.10´una da sahip.
BU KADAR ZENGİN PARTİ YOK
Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Adnan Küçük, CHP´nin Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası´na aykırı olan bu tutumunun yıllardır devam ettiğini belirterek, ´Anayasa´nın 69. Maddesi siyasi partilerin ticari faaliyet de bulunmalarını kesinkes yasaklıyor.
Benzer hüküm; Siyasi Partiler Yasası´nın 67. Maddesi´nde var. Bankacılık faaliyeti ticari bir faaliyet. CHP, ´Biz bu gelirine dokunmuyoruz Türk Tarih Kurumu´na, Türk Dil Kurumu´na veriyoruz´ diye işin içinden sıyrılmaya çalışıyor.
O nasıl oluyor. Hibe yoluyla. Siyasi Partiler Yasası´na göre hibe vermek de suç. O da siyasi partileri sorumluluktan kurtarmıyor. İş Bankası´nın üçte birine ortak olmak muazzam bir sermayedir.
Dünyanın hiçbir yerinde böyle sermaye sahibi bir parti yok. ABD´de dahi banka sahibi başka bir parti yoktur.
CHP dışında başka bir parti bir bankaya ortak olsa ne olur, en azından kıyametin küçüğü kopar. Bu nedenle diyorum ki CHP, Türkiye´de özel olarak korunmaktadır´ dedi.
İşte CHP´nin ortak olduğu şirketler
FİNANS GRUBU:
* Arap-Türk Bankası A.Ş.
* İşbank GmbH
* Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.
* Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi
* Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş.
* Milli Reasürans T.A.Ş.
* İş Dublin Financial Services Plc.
* İş Finansal Kiralama A.Ş.
* İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
* İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
CAM GRUBU:
* Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.
* Camiş Madencilik A.Ş.
* Çayırova Cam Sanayii A.Ş.
TELEKOMÜNİKASYON GRUBU:
* Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.
* İş Net Elektronik Bilgi Üretim Dağıtım Ticaret ve İletişim Hizmetleri A.Ş.
SANAYİ VE HİZMET GRUBU:
* Antgıda Gıda Tarım Turizm Enerji ve Demir Çelik Sanayi Ticaret A.Ş.
* Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği Camiş Yatırım Holding A.Ş.
* İş Merkezleri Yönetim ve İşletim A.Ş.
* Kültür Yayınları İş-Türk Ltd.Şti.
* Nemtaş Nemrut Liman İşletmeleri A.Ş.
* Trakya Yatırım Holding A.Ş.
* Türk Pirelli Lastikleri A.Ş. (Yeni Şafak, Behçet Güngör, 2008)
CHP, gasp ettiği TTK ve TDK gelirlerini ödemelidir...
Başbakan Erdoğan ın mal beyanında bulunmayışını üzüntüyle karşıladık.
Teşbihte hatâ olmaz; Başbakan ın bu tavrını, gâvura kızıp orucu bozmak şeklinde yorumluyor ve muhalefetle bu konudaki sürtüşmesi gündemden uzaklaşınca, fazla vakit geçirmeden mal bildirimini açıklaması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.
Başbakan ın, bu polemik sırasında çok önemli bir iddiası oldu. Erdoğan, dünyanın hiçbir ülkesinde banka sahibi partinin bulunmadığını ve CHP nin Türk Tarih Kurumu (TTK) ile Türk Dil Kurumu nun, (TDK) Atatürk ün vasiyeti gereği alması gereken 111 trilyonun üzerine oturduğunu söyledi.
CHP sözcüleri de buna, Türkiye İş Bankası ndan CHP ye para aktarılmadığını ve TTK ile TDK nın Atatürk ün miras bıraktığı kurumlar olmadığını söyleyerek cevap verdiler.
Bir milletin tarihi ve dili en kıymetli hazinesidir. Büyük Atatürk bu gerçeği çok iyi kavramış bir liderdi. O nun emriyle 15 Nisan 1931 de TTK ve 12 Temmuz 1932 de TDK kuruldu.
Atatürk ün son katıldığı TDK kurultayındaki son tüzükte, TDK Başkanı Millî Eğitim Bakanı idi. Daha sonra TDK da devamlı tüzük değişikliği yapıldı.
Meselâ, 1951 de Millî Eğitim Bakanı Tevfik İleri, Kurumun bilimsel hüviyetine hürmeten başkanlığı bıraktı.
Zaten Atatürk de 1 Kasım 1936 tarihinde yaptığı TBMM açış konuşmasında, kurumların birer ulusal akademi hâline gelmesini istediğini söylemişti.
Ancak 1960 lı yıllarda bu kurumlar tamamen değiştirilerek Atatürk ün işaret ettiği konumdan uzaklaştılar.
Lâkin mirasından pay almaya devam ettiler.
1983 yılında çıkarılan 2876 sayılı kanunla Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu kuruldu. Bu kurum Anayasa nın 134. maddesine göre bir anayasal kurum hüviyetine sahip oldu.
Bu kanunla TTK ve TDK, nihayet Atatürk ün istediği duruma getirilmişlerdi. Yüksek Kurum içerisinde TTK ve TDK nın tüzel kişilikleri devam ediyordu.
Esasen Anayasa nın 134. maddesinin ikinci fıkrasında, Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu için Atatürk ün vasiyetnamesinde belirtilen malî menfaatler saklı olup kendilerine tahsis edilir şeklinde açık ve âmir hükmü bulunmaktadır.
Bu hükme rağmen CHP, kurumların gelirlerini vermeyince mahkemeye gidildi. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi nin 3.11.1993 tarih ve 993/444 E, 993/724 K sayılı kararına göre TDK ile TTK nın Atatürk ün vasiyetnamesinde belirttiği kurumlar olduğu tesbit edildi.
Karar, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi nin 20.9.1994 tarih ve 994/1745-7339 sayılı ilâmı ile onanarak kesinleşti.
Şimdi sıkı durunuz. Bundan sonra 1 Ocak 1997 tarihinde TTK ve TDK ile CHP arasında bir Antlaşma imzalanıyor.
Bu sözleşmeyi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ve o zamanki TDK Başkanı Prof. Dr. Ahmet B. Ercilâsun imzalıyorlar.
Sözleşme uyarınca arada çamura da yatsa CHP 2000 yılına kadar kurumlara gelirlerini ödüyor.
Ancak en son 1999 da ödeme yaptıktan sonra son 6 yıldır tek kuruş ödemiyor ve TTK ile TDK nın CHP den (İş Bankası ndan) 111 trilyon alacağı birikiyor.
Bu arada kurumlara devlet bütçesinden de ödeme yapılmadığı için kurumlar görevlerini yapmakta güçlük çekiyorlar. Hattâ TDK, 2004 yılında personeline maaş ödeyemez duruma düşüyor.
Şimdi düşünebiliyor musunuz, bir tarafta her gün tecavüze uğrayan tarihimiz ve dilimiz, diğer tarafta gasbettiği paralarla bu hayatî konularda araştırma yapılmasını engelleyen CHP...
Bir de kalkıp mirasın tek kuruşunu partiye harcamadık demezler mi... Peki, yıllardır Banka yönetim kurulundaki 3 CHP temsilcisine ne demeli? Dünyanın neresinde siyasî partilerin banka yönettiği görülmüştür?..
Bu durum Anayasa nın 68. maddesinin son fıkrasına ve Siyasî Partiler Kanunu nun 61. ve 68. maddelerine de açıkça aykırıdır.
Bu itibarla:
1. TTK ve TDK nın alacakları devlet eliyle tahsil edilmelidir.
2. CHP-İş Bankası ilişkisi TBMM de kurulacak bir Araştırma Komisyonu tarafından incelenmelidir.
CHP ve İş Bankası tarihçesi...
55 yıl önce CHP nin mal varlığına el kondu

Atatürk ün İş Bankası ndaki hisseleriyle ilgili tartışmanın yanısıra CHP nin mal varlığı da polemik konusu oldu. 1951 de CHP nin mal varlığı Hazine ye devredildi.
Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu nu CHP ile karşı karşıya getiren Atatürk ün İş Bankası ndaki hisseleriydi.
Atatürk ün vasiyeti gereği CHP, her yıl Atatürk ün nakit ve hisselerinden elde edilen nemayı yarı yarıya bu iki kuruma paylaştıracaktı.
İş Bankası, Atatürk ün talimatıyla Celal Bayar tarafından kuruldu. Bayar, ilk genel müdürdü. Banka, devlet desteğiyle büyüdü. 1 milyon lira sermaye ile kurulan bankanın ilk 250 bin lirasını Atatürk verdi.
Bu 250 bin lira, Hintli Müslümanların Milli Mücadele sırasında gönderdikleri 500 bin liradan arta kalandı. Paranın diğer kısmı Milli Mücadelede harcandı.
Atatürk ün hisseleri, uluslararası İslami dayanışmanın gereği olarak Hintli Müslümanların gönderdiği parayla alındı.
İş Bankası eski Yönetim Kurulu üyesi CHP li Cezmi Kartay anılarında, Hindistan dan gelen paranın yanı sıra Mısır Hidivi Abbas Hilmi nin Türk uyrukluğuna geçmesi nedeniyle CHP ye bağışladığı 900 bin lira ile, Atatürk e özel idareler, belediyeler ve şahıslar tarafından armağan edilen taşınmazların da CHP ye geçtiğini aktarır.
ÖZEL KANUN ÇIKARILDI
1927 de yaptığı açıklamada Atatürk kendisine yapılan bütün bağışları CHP ye devredeceğini söyler. Atatürk, Ben Cumhuriyet Halk Fırkası nın Genel Başkanıyım, CHF Anadolu ya ayak bastığım andan itibaren benimle çalışan Anadolu Rumeli Müdafaa-ı Hukuk Cemiyeti nden doğmuştur.
Bu teşekküle tarihen bağlıyım diyordu. Anadolu Ajansı açıklamayı Ulvi bir feragat: Gazi, bütün emlakini Fırkaya veriyor başlığıyla duyurdu.
Atatürk 1933 te mal varlığını özel bir kanunla CHP ye bağışladı.
Atatürk mal varlığını inkılabın derinleşip kökleşmesinde ve milli gidişin ileri hamlelerle kuvvetlendirilmesinde tayin buyuracakları kayıtlar altında tasarruf edilmek üzere CHP ye vasiyet yoluyla bırakıyordu.
Atatürk, ölümünden önce de İş Bankası ndaki nakit ve hisse senetlerinin yönetimini de CHP ye bıraktı.
İSMET PAŞA YA MAAŞ BAĞLAMIŞ
Atatürk ün vefatıyla İş Bankası ndaki nakit parası ve hisselerin yönetimi CHP ye geçti. CHP, bu hisselerin çıplak mülkiyetine sahip olurken, nakit ve hisselerin nemalandırılması görevi İş Bankası na aitti.
Vasiyette TDK ve TTK ın dışında, yaşadıkları sürece manevi çocuklarına her ay para verilecekti. İsmet İnönü nün çocuklarına da yüksek tahsilleri sağlanacaktı.
Atatürk vefat ettiğinde İş Bankası nda biriken nakit parası 1.5 milyon liraya yakındı. Hisse senetleri bu meblağın dışında.
Atatürk ün hesabından 1927-1937 tarihleri arasında İsmet İnönü ye her ay 1000-3000 lira arasında para verilmişti. İnönü ye ayrıca Atatürk ün diğer hesaplarından da para ödenmişti.
Buna göre 1924 ten 1938 e kadar İnönü ye 365 bin lira ödenmiş. İş Bankası ndan CHP ye, Halk Evleri ne bağışlar ve krediler de açılmıştı.
İŞ BANKASI-BASIN İLİŞKİSİ
İş Bankası nın dönemin basın kuruluşlarıyla ilişkisi de tartışıldı. Bankanın idare meclisi reisi Hakimiyeti Milliye gazetesinin sahibi ve Siirt Milletvekili Mahmut Soydan dı.
CHP yle bağı olan Burhan Cahit Morkaya nın sahibi olduğu Karagöz gazetesi de, bankanın iştiraklerindendi.
Banka, CHP nin şifahi talimatıyla gazetenin yüz hissesinden altmışını parti adına almıştı. Burhan Cahit, 1926 da İstanbul da Milliyet gazetesini kurdu.
Mahmut Soydan gazetenin başyazarıydı. İş Bankası 1928 de Milliyet in yüzde 20 sini satın alarak destek verdi. Banka, gazeteye mali yardımların yanı sıra şubelerinde de Milliyet e abone bulmakla görevli memurlar bulundurdu.
Bu yardımlara ilan ve reklam desteği ile düşük faizli kredileri eklenebilir. Milliyet 1935 de kapandığında bankaya borcu 150 bin lira idi.
Matbaasını Tan gazetesine kiraya veren Mahmut Soydan yeni bir şirket kurdu. İş Bankası İdare Meclisi Reisi olan Soydan a 350 bin liralık kredi açıldı.
Soydan ın borcu 500 bin liraya çıktı. Soydan, Milliyet in matbaasını yeni şirkete 325 bin liraya sattı. Yeni şirketin yarı hisselerini de İş Bankası nın iştiraklerine sattı.
Buradan elde ettiği para 175 bin liraydı. İş Bankası na olan borcunu ödemiş oluyordu. Elinde kalan hisselerden ise 35 bin lira kazandı. Kısa bir süre sonra yeni şirketin de zarar ettiği gerekçesiyle tasfiyesi gündeme geldi.
ÇÖLAŞAN IN DEDESİ CHP Yİ MEYHANECİLİKLE SUÇLADI
DP İktidara geldikten sonra devlet tarafından CHP ye geçen malların ve bu arada Halk Evleri nin devlete geri verilmesini gündeme getirdi. 1951 de hazırlanan bir kanun tasarısı sert polemiklere yol açtı.
1921 de Atatürk ün Adalet Bakanı, İstiklal Mahkemesi eski Başkanı ve CHP eski milletvekili, DP Milletvekili Refik Şevket İnce, mevzuatın siyasi partilerin ticaret yapmalarını yasaklamasına karşın CHP nin Halk Evleri de dahil olmak üzere taşınmayan mallarını ticarethane gibi işletip fırıncılık, kahvecilik, fabrikatörlük, hatta meyhanecilik yaptığını ileri sürdü.
Maliye Bakanı Hasan Polatkan ın TBMM de yaptığı açıklamaya göre ise 1932 den 1950 ye kadar devlet bütçesinden, Özel İdare den, belediyelerden, köy bütçelerinden ve İktisadi Devlet Teşekkülleri nden 48 milyon 679 bin lira ödenmiş.
CHP ye de örtülü ödenekten 10 milyon, bankalardan 1.5 milyon, çeşitli gelirlerden 5 milyon olmak üzere 18 milyon lira verilmiş. İddialara göre bu paranın 5 milyon 773 bin 229 lirası CHP nin zimmetindeydi.
Ayrıca CHP nin elinde 871 bina, 363 parça arsa vardı. Toplam 1234 parça taşınmaz mala sahipti. Bakanın iddialarına göre, taşınmayan mallar, bina ve arazi vergilerinin az ödenmesi için değerleri eksik gösterilmiş, tapuya bu şekilde yazdırılmıştı.
Bunların tapu değerleri ise 3 milyon 672 bin 127 liraydı. Günlerce süren polemiklerin ardından CHP ye ait malların devlete geri verilmesiyle ilgili tasarı TBMM de kabul edildi.
CHP nin sahip olduğu menkul ve gayrı menkul mallar, para ve haklar vesair kıymetler Hazine ye intikal ettiriliyordu.
CHP, 27 Mayıs 1960 daki darbeden sonra teştkil edilen Anayasa Mahkemesi ne başvurdu. Mahkeme 1963 te mal varlığını CHP ye iade etti.
Atatürk ün tabakası
1951 de CHP nin mal varlığı Hazine ye geçince işadamı Habip Edip Törehan, İsmet İnönü ye mektup yazıp Atatürk e hediye ettiği altın sigara tabakasının akibetini sordu, kulağına bazı fısıltılar gelmişti.
İnönü, CHP den bir yetkiliyi çağırdı. Yetkili, tabakanın çekmecesinde olduğunu söyledi. Ancak tabaka kayıptı.Yetkili sıkıştırılınca tabaka bulunup Atatürk e ait müzeye verildi.
NECİP FAZIL MÜFETTİŞTİ
İŞ Bankası nda çalışan ünlüler arasında Necip Fazıl, Ahmet Muhip Dranas, Ümit Yaşar Oğuzcan, Munis Faik Ozansoy gibi şairlerin yanısıra Yaşar Doğu, Yaşar Erkan ve Çoban Mehmet gibi güreşçiler de var. Necip Fazıl 1929-1938 arasında muhasebecilik ve müfettişlik yaptı
DEMİRELCİLERDEN BANKACI CHP LİLERE SUÇLAMA
İş Bankası- siyaset ilişkileri çok partili dönemde de devam etti. Celal Bayar Cumhurbaşkanı idi.
Bu kez suçlayan taraf, CHP lilerdi. 1957 de CHP İstanbul İl Başkanı olan Prof. Şemsettin Günaltay iktisadi devlet teşekküllerinin ve bankaların imkanlarını parti menfaatine kullanmanın en büyük cinayet olduğunu ve yapanların şimdiden mesul olduklarını söyleyince iş karıştı.
İş Bankası nın DP li Genel Müdürü Üzeyir Avunduk, CHP nin zaman-ı idaresinde kolaylıkla irtikap edilen bu cinayetin halen devam etmekte olduğu zehabına kapılarak, Günaltay ın böyle konuştuğunu tahmin ediyorum dedi.
PAŞALAR DA EL KOYDU
İş Bankası-CHP ilişkileri,1973 seçimlerinde AP liler tarafından polemik konusu yapıldı.
Buna göre bankanın CHP li yönetim kurulu üyeleri Cahit Kayra ve Turan Güneş, kendilerine tahsis edilen otomobilleri siyasi etkinliklerde kullanmışlardı.
Kayra ve Güneş CHP adına yönetiminde olduklarını otomobillerin hem görevleri hem kişisel ihtiyaçlar için tahsis edildiğini söylediler.
Bu konuda sınırlayıcı hüküm yoktu, Banka yönetiminde bulunan AP liler de aynı şekilde yararlanmışlardı.
12 Eylül döneminde CHP de kapatıldı. Mal varlığı ikinci kez Hazine ye devredildi. Atatürk ün İş Bankası ndaki hisselerinin yönetimi önce Devlet Başkanlığı na, sonra Cumhurbaşkanlığı na geçti. 1990 larda CHP, mahkeme kararıyla mal varlığını geri aldı.
İş bankasında Mutad Zevat
Bankanın yöneticileri Atatürk ün ölümüne kadar, başta Kılıç Ali olmak üzere, genellikle Mutad Zevat diye anılan isimlerden teşkil edildi.
Bankanın idari yapısı İsmet Paşa nın Cumhurbaşkanlığı zamanında değişti. İsmet Paşa, CHP Tüzüğü ne eklediği bir madde ile partili milletvekillerinin kamu iktisadi teşekküllerin yanısıra İş Bankası nda da yönetici olamayacakları şartı getirdi.
Bu önlem, kulislerde ayyuka çıkan siyaseti ticaret alet ediyorlar şeklindeki şikayetlerin önüne geçmek için alınmıştı.
İş Bankası-siyasetçi ilişkisiyle ilgili söylentilerin haddi hesabı yoktu. Öte yandan İş Bankası nda Milli Şef dönemi de başlamış bulunuyordu.
Bunun ilk işareti önceden kalan banka yönetiminin değiştirilmesiydi.
CHP nin mal varlığı, İş Bankası ve Atatürk...
CHP nin mal varlığıyla ilgili tartışmaları izliyoruz. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu yla CHP arasındaki uzlaşmazlık 1960 lardan bu yana sürüyor.
Atatürk ün vasiyeti açık: İş Bankası ndaki nakit ve hisselerinden sağlanan nemalar iki kurum arasında paylaştırılacak. Bu paylar otomatik olarak banka tarafından her iki kuruma aktarılabilir.
Atatürk ün hisselerini temsil edecek yönetim kurulu üyelerini de Cumhurbaşkanı seçebilir. Böylece hem Atatürk ün vasiyeti yerine gelir, hem mirası tartışma konusu olmaz.
CHP nin İş Bankası hisseleri dışında Atatürk ten miras kalan, hem de 1950 lere kadar belediyelerden, özel idareden, KİT lerden, köy bütçelerinden çeşitli şekillerde edindiği mal varlığı, iki kez Hazine ye devredildi.
CHP bugün İş Bankası nın üçüncü ortağı. CHP nin yönetim kuruluna verdiği üyeler, bankanın her türlü işleminden sorumlular. CHP, Atatürk ün nakit ve hisselerini satma ve harcama yetkisine sahip olmasa bile neticede bankacılık yapan tek parti.
Bu durum Siyasi Partiler Kanunu yla nasıl izah ediliyor, merak ediyorum. 1998 den beri bankada Hazine nin payı kalmadı.
İş Bankası nın diğer bankalardan ayrıcalığı yok. Atatürk ün hisseleriyli ilgili tasarruf, vasiyetine uygun olarak Cumhurbaşkanlığı tarafından yerine getirilebilir.
Böylece CHP, bankacılıkla değil, sadece siyasetle iştigal eder. İş Bankası, Türkiye nin en büyük bankası olarak büyük şirketlerle iş ve kredi ilişkisi içinde. Bu realite CHP nin başını ağrıtabilir.
Atatürk 1927 de kendisine yapılan bağışları CHP ye devredeceğini söylemiş, Ben Cumhuriyet Halk Fırkası nın Genel Başkanıyım, CHF, Anadolu ya ayak bastığım andan itibaren benimle çalışan Anadolu Rumeli Müdafaa-ı Hukuk Cemiyeti nden doğmuştur.
Bu teşekküle tarihen bağlıyım demişti. Atatürk, mal varlığını inkilabın derinleşip kökleşmesinde, milli gidişin ileri hamlelerle kuvvetlendirilmesinde tayin buyuracakları kayıtlar altında tasarruf edilmek üzere CHP ye bırakıyordu.
İş Bankası ndaki nakit ve hisse senetlerinin yönetimini de bilinen şartlarla CHP ye devretmişti. CHP, sözkonusu mal varlığını, Atatürk ün tayin ettiği kayıtlar altında değerlendirebiliyor mu?
Böyle olup olmadığını kim denetliyor? 1950 lerden bu yana mal varlığına ilişkin hangi tasarruflar gerçekleştirildi? CHP nin mal varlığı 1939 da ne idi, bugün ne durumda?
CHP, Milli Mücade-le yi yürüten Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti nin tek mirasçısı mıdır?
Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti, Heyet-i Temsiliye ve Birinci Meclis teki Müdafa-i Hukuk Grubu nda yer alan pek çok isim, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası nda, Serbest Cumhuriyet Fırkası nda ve Demokrat Parti de yer aldı.
Her üç partinin kökü Müdafa-i Hukuk Cemiyeti ne gidiyor. 1923-1945 arasında Genelkurmay Başkanlığı yapan Mareşal Fevzi Çakmak bile DP listesinden Meclis e girebildi.
Dolayısıyla 1930-1950 arasında Devlet ve Parti nin, Hükümet ve Parti nin özdeşleştiği bir Türkiye, 1950 den itibaren değişti.
Bayar ın Cumhurbaşkanlığı döneminde CHP nin mal varlığı Hazine ye devredilmiş, bu konuda Meclis te en şiddetli konuşmayı Emin Çölaşan ın dedesi, Kuva-yı Milliyeci Refik Şevket İnce yapmıştı. Ne Türkiye 1930 ların Türkiyesi ne de CHP, eski CHP idi. Değişmez Genel Başkan İsmet Paşa bile, 1972 de koltuğunu Bülent Ecevit e kaptırdı.
İnönü, milletvekilliğinden, sonra da 1923 ten beri içinde olduğu CHP den istifa etti.
Gerekçesi, parti politikasının memleket için sakıncalı gördüğü şekil ve istikamette değiştirilmiş olmasıydı. Ecevit ve Ecevit sonrası CHP nin izlediği süreçleri zaten biliyoruz.
Dolayısıyla TDK ve TTK nın Atatürk ün vasiyetnamesinde içerilen şartları yitirdiklerini söyleyerek ayak sürümenin bir mantığı yok.
Zira, 1950 lerden sonra Türkiye de çok şey değişti.
CHP nin de bunu kabul etmesi gerekiyor.
BAŞBAKAN IN ÇARPIK MANTIĞI: "Dünyada banka sahibi tek parti Türkiye dedir. Bu parti de CHP dir. ...
Mahkeme Türk Tarih ve Dil kurumları lehine karar verdiği halde, CHP bu kurumların hakkını ödememektedir.
Bu, Atatürk ün vasiyetinin CHP tarafından ne denli yerine getirildiğinin de açık belgesidir..
İŞ BANKASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖZİNCE NİN YANITI: "Bankanın sahibi tabii ki CHP değil. İş Bankası nın en büyük hissedarı çalışanların özel emeklilik sandığıdır.
Atatürk ün vasiyeti olan yüzde 28 ler civarındaki İş Bankası hissesinin çıplak mülkiyeti CHP ye aittir. Atatürk ün vasiyeti çerçevesinde biz gerekli ödemeleri CHP nin yönlendirdiği yerlere aktarırız.
Son üç yıldır CHP, Türk Tarih ve Dil Kurumları ile bir anlaşmazlığa düştü. CHP, ödemeleri faizlendirmek kaydıyla İş Bankası nda özel hesaplara alınması talimatını verdi.
Tekrar ediyorum, CHP HİÇBİR ZAMAN BANKAMIZDAN EN UFAK BİR GELİR ELDE ETMEMİŞTİR..."
Türk Tarih Kurumu Hesabına...
2003-2004-2005 Yıllarında 96,5 Milyon
Türk Dil Kurumu Hesabına...
2004-2005 Yıllarına Ait Olan 74 Milyon TL Hesaplarına Yatırılmıştır..
Ayrıca İş Bankası nın yönetiminde 11 kişi görev yapmakta olup, bu 11 kişiden sadece 4 kişiyi CHP belirler. Diğerleri de yani 7 kişinin atanmasını Devlet belirlemektedir..
Kamu Oyuna Duyurulur...
İş Bankası, CHP nin değil...
Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye nin en büyük gruplarından Türkiye İş Bankası nı siyasi polemik malzemesi yapti. CHP-İş Bankası ilişkisini bilmeyen bir vatandaş, Erdoğan ı dinlediğinde eminim ortada ayıplı bir ilişki olduğunu düşünmüştür.
Erdoğan CHP yi Atatürk ün vasiyetini yerine getirmemekle suçlarken isabetli bir tespit mi yapti? Yoksa konuyu, gerçeklere şöylesine bulaştırılmış siyasi bir spekülasyon noktasına mı indirgedi?
Kurulduğu 1924 yılından itibaren Türk sanayi ve finans sektörünün gelişimine inkar edilemeyecek seviyede katkı yapan İş Bankası 41 bin çalışanı, 50 ye yakın iştiraki, 15 milyon müşterisi, 900 e yaklaşan şubesi ve 200 binin üzerinde yerli ve yabancı yatinmcısıyla Türk bankacılık sektörünün tartışmasız liderlerinden birisi.
İsterseniz bu noktada Tayyip Erdoğan ın tespitleri ile İş Bankası gerçeklerini karşılaştıralım.
Erdoğan: Dünyada banka sahibi tek parti Türkiye dedir. Bu parti de CHP dir.
Gerçek: Türkiye İş Bankası nın sahibi CHP değildir. Bankanın yüzde 41.5 i İş Bankası Munzam Sandığı na ait.
Munzam Sandığı bankanın tek hakimidir ve tüm yöneticiler sandık tarafından seçilmektedir. Bankanın yüzde 28.5 i ise Atatürk e ait.
CHP, Atatürk ün vasiyeti nedeniyle bu hisseleri temsil ediyor. Bankanın yüzde 30.4 ü ise halka açık. Bu hisseler İMKB ve Londra Borsası ında işlem görüyor.
Banka yönetim kuruluna CHP üye atayabiliyor mu?
11 kişilik İş Bankası yönetim kurulu üyesi içinde sadece 4 kişi CHP tarafından atanıyor. Onlar da, eski bakanlardan Prof. Baran Tuncer, Ali Ekber Güvenç (Basın İş Sendikası Başkanı) Yavuz Ege (eski Dış Ticaret Müsteşarı) ve avukat Nail Gürman.
CHP, mülkiyetinde olan banka hisse senetleri karşılığında nemalanıyor mu?
Hayır. CHP bugüne kadar kasasına Türkiye İş Bankası nedeniyle tek kuruş temettü (kâr payı) koymadı ve koyamaz.
Neden?
Çünkü: Atatürk, sahibi olduğu hisse senetlerine düşen kâr payının CHP ye değil, Türk Dil ve Tarih Kurumu na verilmesini vasiyet etti.
Erdoğan: CHP Atatürk ün vasiyetini yerine getirmiyor ve temettüleri Türk Dil ve Tarih Kurumları na ödemiyor. Mahkeme bu kurumların lehine karar verdiği halde CHP bunu ödememekte ısrar ediyor.
Gerçek: Erdoğan gerçeğin sadece bir bölümünü dile getirdi. CHP (doğru veya yanlış) 12 Eylül sonrasında ayrıştırılan ve yeniden yasayla oluşturulan söz konusu kurumların Atatürk ün vasiyet ettiği kurumlar olmadığını ileri sürerek, temettüyü ödemiyor. Ancak yargı süreci devam ediyor. Bu anlaşmazlıkta İş Bankası taraf değil.
Ödenmeyen bu para CHP nin hesaplarında mı duruyor?
Hayır. Söz konusu para bankada bloke edilmiş durumda ve mahkeme kararını bekliyor.
Özetle, Türkiye İş Bankası nın yüzde 28 i de (görünenin aksine) CHP nin malı değil. CHP sadece bir yediemin sıfatıyla Atatürk adına bankayı (hissesi oranında) denetliyor.
Ve yıl sonunda dağıtılan kârın yüzde 28 ini Türk Dil ve Tarih Kurumu na ödeyin talimatı (belki de bankada hükmü geçen tek talimatı) veriyor(du).
Yönetimde yer alması bankanın sahibi olması anlamına gelmiyor. Erdoğan ise belki de maksadını aşarak sempatizanlarına Bu banka CHP nindir ve onunla çalışmayın mesajı verdi.
Türkiye nin Ziraat Bankası nın ardından ikinci büyük bankası olan İş Bankası, 55 milyar YTL lik aktif büyüklüğüne, 18.5 milyar dolar da piyasa değerine sahip.
Bu tür itibar müesseselerini siyasi polemik içine sokmak, ülkeye de zarar vermek anlamına gelmiyor mu?
ajanslar


Haber Kaynağı (stargundem.com)
İş Bankası, Chp, Atatürk

Eklenme Tarihi : 22/12/2010

İş-Bankası,-Chp,-Atatürk
İş Bankası, Chp, Atatürk

( 11/01/2011 ) ( Siyaset )

İş Bankası, Pakistanlıların parasıyla kurulmuştu...Atatürk...elindeki paranın 250 bin lirasını temel sermaye olarak bu işe tahsis etti.(yenisafak)...avukat Mustafa Kılıç, Türkiye İş Bankası daki yüzde 28.09 hissesiyle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi e suç duyurusunda bulundu.(egedesonsoz)..."Atatürk yaşıyor ve Adidas ayakkabılarını kullanıyor" diye bir reklamla karşılaşırsanız ne yapacaksınız?(saba...


Maliyeden-İş-Bankasına-700-milyon-TL-vergi-cezası;-Chp-bu-yolsuzluğun-neresinde
Maliyeden İş Bankasına 700 milyon TL vergi cezası; Chp bu yolsuzluğun neresinde

( 11/01/2011 )
( dpud.org )

Maliye Bakanlığı nın, Türkiye İş Bankası na cumhuriyet tarihinin en büyük usulsüzlük ve vergi cezalarından birisini kestiği ortaya çıktı. İş Bankası nın 1998-2005 arasında kullandırdığı kredileri merc...


İzmirli-avukattan-Chpye-dava
İzmirli avukattan Chpye dava

( 22/12/2010 )
( egedesonsoz.com )

İzmir Barosuna kayıtlı avukat Mustafa Kılıç, Türkiye İş Bankası ndaki yüzde 28.09 hissesiyle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi ne suç duyurusunda bulundu. İZMİR - Avukat Kılıç, ihtar verile...


İş-Bankası,-Pakistanlıların-parasıyla-kurulmuştu!
İş Bankası, Pakistanlıların parasıyla kurulmuştu!

( 22/12/2010 )
( yenisafak.com.tr )

Türkiye nin başı ağrıdığında Pakistan ın da başı ağrır... Türkiye ve Pakistan iki başlı bir gövde gibidir, birinin başı ağrısa, öbürünün de ağrır. Bizim de ne zaman başımız sıkışsa kardeş ülke ...


Yalçınkaya Chpye dava açabilir mi? ( 22/12/2010 ) ( habervaktim.com )

Atatürkü reklamlarda kullanmaya utanmıyor musunuz? ( 22/12/2010 ) ( sabah.com.tr )

Atatürklü İş Bankası reklamı ( 22/12/2010 ) ( tr.wikipedia.org )

İş Bankasından Pakistana yardım ( 22/12/2010 ) ( haber.mynet.com )

Chpye açtıklar İş Bankasından kar payı davasını kazandılar ( 22/12/2010 ) ( nethaber.com )

Atatürkün mirası kavgası ( 22/12/2010 ) ( radikal.com.tr )

55 yıl önce Chpnin mal varlığına el kondu ( 22/12/2010 ) ( yenisafak.com.tr )

Gökçekten Chpye İş Bankası teklifi ( 22/12/2010 ) ( hurriyet.com.tr )

Chp, Tdk ve Ttk ya İş Bankası nemalarını ödüyor ( 22/12/2010 ) ( milliyet.com.tr )

Tdk ve Ttk dan Chpye dava ( 22/12/2010 ) ( radikal.com.tr )

Baykal İş Bankası yönetimine 4 kişi atadı ( 22/12/2010 ) ( habervitrini.com )

İş Bankasında dedemin hissesi var diye dava açacak ( 22/12/2010 ) ( zaman.com.tr )

Hint Müslümanların paraları ne oldu? ( 22/12/2010 ) ( haberpan.com )

İş Bankası Chpnin bankası değildir ( 22/12/2010 ) ( arsiv.sabah.com.tr )

Türkiye İş Bankası ( 22/12/2010 ) ( tr.wikipedia.org )


2010-ford-fiesta-sedan-wallpaper

2010-ford-fusion-wallpaper

Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır.