<

İnternet sansürüne karşı Türk çözümü

İnternet sansürüne karşı Türk çözümü

Giderek daralan internet özgürlüklerimize karşın, üretilen pratik ve akılcı çözümler hızla yaygınlaşıyor. Ama çözümünüde hemen geliştirmişiz. İşte sansüre çözüm formülü:
22 Ağustos 2011, internette sansür tarihi yaklaşırken, son zamanlarda sıkça duyduğumuz VPN terimi nedir diye sorarsanız en güzel çözüm gizlenVPN derim.
Vaktiğim çoğunu geçirdiğim internet ortamında, son zamanlarda forum ve sözlük sitelerinde sıkça duyduğum VPN terimi nedir? Ne işe yarar? Neden kullanmalıyım? kısaca açıklıyalım...
VPN Nedir?
Sanal özel ağ kelimelerinin İngilizce baş harflerinden oluşur (Virtual Private Network) başta, büyük şirketler, bankalar, oteller, üniversiteler tarafından insanlara sunulan özel ağlara güvenli bir şekilde uzaktan bağlanmalarını sağlar.
Birçok kullanıcı tarafından tercih edilen VPN (Virtual Private Network) mevcut internet altyapınızı kullanarak hem güvenli hemde hızlı bir erişim imkânı sunar. Sanal bir ağ oluşturulan bu sistemde, kendi bilgisayarınızdan başka bir bilgisayarı kullanıyormuş gibi hiçbir yeni ekran açılmadan işlemlerinize devam edebilirsiniz. Ayrıca gezdiğiniz siteler IP adresinizi VPN makinesinin IP adresi olarak görecek ve sizde gizlenmiş olacaksınız.
Biz ise VPN altyapısını kullanarak, istediğimiz internet sitesine aracı bir bilgisayar yani VPN ile ziyaret etmek istiyoruz. En önemli nokta VPN kullanmak yasal yani dünyada ve ülkemizde de bir suç teşkil etmiyor.
Ülkemizde bugüne kadar 2 yıldan fazla süren YouTube engeli başta olmak üzere birçok engellemede kullandığımız proxy veya dns değiştirme yöntemleri, 22 Ağustos 2011 sonrası çalışmayacak ve kara listedeki 75bin e yakın siteye erişim duracaktır. İşte bu noktada VPN in hızlı yükselişi beklenen bir durum ve bunu inceleyeceğiz.
R10.net forumunda, bir konu başlığında, ( http://www.r10.net/script-satisi/915802-22-agustos-2011-internet-sansurune-tek-cozum-gizlenvpn.html ) 22 Ağustos 2011 internet sansürüne TEK çözüm diyordu, bu konuda bilgi almak istedim.
Gizlen rumuzlu kişi yani Orçun Yakın ile tanıştım. Kendisi Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknoloji ve Bilişim Sistemleri (CTIS) bölümü 4. sınıf öğrencisi ve sitesi www.gizlen.net 4 yıldan beri Türk internet kullanıcısına ücretsiz web tabanlı Proxy hizmeti vermekteydi. Türkiye de alanında marka olmuş bu sitenin Proxy barındırma hizmeti, (Proxy hosting), web tabanlı Proxy, kişiye özel Proxy (private proxy), VPN gibi birçok hizmetide sunduğunu gördüm.
Merhabalar, konuya hemen girmek istiyorum. Nedir bu "gizlenVPN" hizmeti Orçun bey ?
Öncelikle, VPN altyapısı uzun senelerden beri dünyada ve ülkemizde kullanılan yasal bir teknoloji. Birçok firma ve özellikle bankalar VPN teknolojisi ile kullanıcısına uzaktan erişim imkânı sağlarken, biz ise ülkemizde uygulanan yasaklar yüzünden internetteki sansürü aşmak için kullanıyoruz.
Seneler önce ilk kez uygulanan yasaklar açıkcası çoğu insan gibi benide rahatsız etmekteydi ve çözüm olması amacıyla YouTube yasağı sonrası gizlen.net sitesini açtım. İnternetteki kullanıcı adımda buradan gelmektedir. Çoğu kişinin Gizlen abi olarak hitap ettiği ben o dönemde bu projem ile büyük kitlelere ulaştım ve günümüze kadar geldim. Açıkcası gizlen sadece benim için değil birçok mevcut ve yeni site için slogan kaynağı oldu. Insanlara ücretsiz ve hızlı bir şekilde istedikleri siteye erişim imkânı sundum ve bu konuda başarıyla nazar değmesin J devam ediyorum.
Ne işe yarar gizlenVPN ?
Ulusal filtreler dahil kimse sizin hangi siteye girdiğinizi anlayamaz. İnternet bağlantınız hiçbir şekilde takip edilemez, bütün işlemlerinizi güvende ve istediğiniz sitelerde surf yapabilirsiniz. Esas amacı internet sansürüne çözüm. Akıllarda olan bir soruda kullanıcılarımızın tüm bilgileri 128-bit ile şifrelenmekte olup, her kullanıcıya özel kullanıcı adı ve şifre tahsis edilmektedir. Ayrıca bilgisayarınızda hiçbir değişiklik yapmanıza da gerek yoktur.
Neden gizlenVPN ?
Proxy konusunda yıllardır süren tecrübemi VPN hizmeti sunarak genişletmek istedim. VPN konusuna gelmeden, öncelikle kişiye özel Proxy (private proxy) satarak programlar, siteler ve bireysel kullanıcılar için 2011 Ocak ayından itibaren hizmet alanımızı genişlettik. Fakat haberini aldığımız 22 ağustos 2011 internet sansürü sonrası, birçok Türk firmasının hali hazırda sunduğu VPN hizmetini, kendi programımız ile birlikte Türk insanı ile ilk defa buluşturmanın mutluluğu içerisindeyim. Hazır program altyapısıyla hizmet veren Türkiye de ilk kişi benim.
Türkçe program entegreli ilk VPN projesi olan gizlenVPN işte bu noktada ön plana çıkmaktadır. Kendi sermayemiz ile bugünlere gelen gizlen.net, Mayıs 2011 ayından itibaren, 20 farklı lokasyonda (Almanya, Amerika, Belçika, Çek, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İrlanda, İspanya, İşveç, İşviçre, İtalya, Kanada, Lüksemburg, Portekiz, Romanya, Singapur, Türkiye) 50 adet sunucuyla insanlara VPN hizmeti vermektedir.
Kullanıcılarımızı düşünerek kotalı ve kotasız olarak 2 ayrı paket sunmaktayız. Her 2 pakette de lokasyon kısıtlamamız bulunmamaktadır. Ayrıca önemli bir nokta olan internet hızınıza ve aylık internet kotanıza ek bir yük getirmemektedir. Size sunduğumuz 20 lokasyon sayesinde, istediğiniz an istediğiniz noktadan bağlanabilirsiniz. Tek tuşla Amerika tek tuşla Singapur.. Hem de herhangi bir ayarlama yapmanıza gerek yok. Ayrıca bu VPN yazılımımız, 3G Modemler, Windows Mobile, Iphone ve Nokia cep telefon markaları tarafından da desteklenmekte ve kullanılmaktadır.
Hem Türkçe hemde hesaplı, aylık 10 TL fiyatlardan başlayan gizlenVPN programı hakkında daha detaylı bilgi almak için, www.gizlen.net/vpn adresinden bizlere ulaşabilir aklınıza takılan soruları sorabilir veya gizlenVPN i tercih eden kullanıcılarımızın yorumlarına ulaşabilirsiniz.
Oldukça mütavazi olduğunuzu görüyorum. Peki son soruma geleceğim? Bu işin geliri nedir? Neden yapıyorsunuz?
Açıkcası ben bu sektörde para kazanmaktan ziyade isim ve kişisel hobim olduğu için varım. Gizlen.net sitesini yada gizlenVPN programını bugün bir internet kafenin önünden geçerken herhangi bir bilgisayarda açık görürsem bunun mutluluğu benim için yeterlidir. Tabiî ki bir gelirim var ancak pahalı satıp az kişiye satmaktansa, uygun fiyatla çoğu insana hizmet verip herkesin kullanması taraftarıyım ve sürümden kazanıyorum. Sunucu masraflarım düştükten sonra aylık 100 lira ile 1.000 lira arası gelirim değişmektedir.
Bu bilgiler için çok teşekkür ederim Orçun bey, daha iyi projelerde görüşmek üzere….
Bana değer verip, vakit ayırdığınız için ben teşekkür ederim.
Mahmut DEMİR
Mahmut.Demir@haber7.com Haber Kaynağı haber7.com İnternet Sansürü Eklenme Tarihi : 07/06/2011İnternet Sansürü

İnternet Sansürü

...burdaki konu kısıtlama filtreleme değil bir alternatiftir isteyen kullanır isteyen kullanmaz...(trt)...Güvenli İnternet Hizmeti tamamen özgür irade ile kişisel tercihler doğrultusunda talep edilecek bir hizmettir.(haber7)...Filtre sistemi Avrupa Birliği ülkeleri dahil birçok sitede uygulanıyor. Fakat ABde yasaklı bir siteye girmek istediğinizde bizim gibi yasaklıdır diye yazı... Eklenme Tarihi : 06/05/2012


HABERİ OKU Tam özgür filtre neden yok?

Tam özgür filtre neden yok?

Eklenme Tarihi : 06/05/2012 radikal.com.tr
HABERİ OKU Emniyetli internete tam destek!

Emniyetli internete tam destek!

Eklenme Tarihi : 10/01/2012 sanaltakip.net
HABERİ OKU Çin sansürü özelleştiriyor

Çin sansürü özelleştiriyor

Eklenme Tarihi : 06/09/2011 tknlj.com

İnternet sansürü kasımda

( 07/08/2011 ) ( aksam.com.tr )

Helal İnternetle aynı uygulama

( 30/07/2011 ) ( ekonomi.haberturk.com )

İnternet Kurulu: Filtre daraltılsın

( 23/07/2011 ) ( sabah.com.tr )

İnternet filtresi kötü fikir

( 25/06/2011 ) ( mansethaber.com )

Yasak çare değil, aile dikkatli olmalı

( 02/06/2011 ) ( yenimedyaduzeni.com )

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet yasaklarına karşı çıktı

( 29/05/2011 ) ( haber.mynet.com )

Bu sansür aptalları daha aptal, zekileri daha zeki yapıyor

( 27/05/2011 ) ( dikkathaber.com )

Filtre bahane rant şahane

( 23/05/2011 ) ( kanalahaber.com )

Abd, internette sansüre karşı harekete geçiyor

( 12/05/2011 ) ( yenisafak.com.tr )

Çinde Sansür Nasıl Başladı?

( 12/05/2011 ) ( pchayat.com )

İnternet filtresi sadece isteyenlere verilecek

( 08/05/2011 ) ( dunyabulteni.net )

İnternette Sansür, Kısıtlama Yok

( 08/05/2011 ) ( trt.net.tr )

Türkiyedeki internet sansürü İsviçre basınında

( 08/05/2011 ) ( cnnturk.com )

Btk başkanı: Amaç sansür değil, güvenli internet

( 08/05/2011 ) ( zaman.com.tr )

İngilterede internete filtre sansür sayılıyor

( 08/05/2011 ) ( cnnturk.com )

İnternet filtresi sistemi tüm Ab ülkelerinde uygulanıyor

( 07/05/2011 ) ( dipnot.tv )

İnternette sansüre jet yanıt!

( 07/05/2011 ) ( ekonomi.haberturk.com )

İnternette sansür tartışması

( 07/05/2011 ) ( haber3.com )

İnternette sansür dönemi başlıyor

( 07/05/2011 ) ( netdergim.com )

İnternette sansür isteğe bağlı olacak

( 06/05/2011 ) ( haber7.com )

İnternet Sansürü açıklamasında Yalanlar ve Gerçekler

( 06/05/2011 ) ( gercekbandirma.com )

İnternete sansür mü geliyor?

( 06/05/2011 ) ( sabah.com.tr )

Başmüzakereci Bağıştan internette sansür değerlendirmesi

( 06/05/2011 ) ( dha.com.tr )

Sanal Ortamda Sansür Tartışmaları

( 06/05/2011 ) ( kanalb.com.tr )

İnternet sansürü için Chp harekete geçti!

( 06/05/2011 ) ( gazeteciler.com )

İnternette sansürü böyle aşın!

( 06/05/2011 ) ( on5yirmi5.com )

İnternet Kullanıcıları Sansürü Protesto Etmek İçin Toplanıyor

( 06/05/2011 ) ( sosyalmedya.co )

Avustralya İnternet Sansüründe Geri Adım Attı

( 06/05/2011 ) ( pchayat.com )

İnternet sansürü Aihm de

( 06/05/2011 ) ( ntvmsnbc.com )