<

İnternet filtresi sadece isteyenlere verilecek

İnternet filtresi sadece isteyenlere verilecek

BTK Başkanı Acarer, bir kez daha Güvenli İnternet le ilgili açıklamalarda bulunarak internetin "öleceği" yönündeki iddialara tepki gösterdi ve "istemeyenlere filtre uygulanmayacak" dedi.
Bilgi Tekonolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, "İsteyen kullanıcı istediği siteye girmeye devam edebilir, ceza verilmeyecek" dedi.
Birçok siteyi filtrelediği gerekçesiyle bazı kesimlerden tepki çeken "Güvenli İnternet Profili" için de isteğe bağlı olacağının altı çizildi. Yetkililer Ekşisözlük e yönelik bir engelleme ya da yasak olmadığını da belirtti.
Acarer, BTK Bünyesindeki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen ile kurumun merkez binasında basın toplantısı düzenledi.
Ağustos ayında uygulamaya konulanacak Güvenli İnternet Hizmeti ne ilişkin basın yayın organlarında çeşitli eleştiri ve yorumların yer aldığını anımsatan Acarer, bunların haksız yere yapıldığını söyledi.
Güvenli İnternet Hizmeti nin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunu şubat ayında aldığı bir kararla hayata geçirildiğini anlatan Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şu anki internet yapısını standart profil diye tanımlarsak Güvenli İnternet Profili mevcut yapıya getirilen bir ilavedir. Uzunca zamandır değişik kullanıcılardan gelen talep üzerine bu düzenleme ortaya çıktı. İnternet servis sağlayıcılarla yapılan görüşmeler neticesinde bu düzenlemeyi yaptık. Şu anda kullandığı sistemi isteyen abone kullanmaya devam eder, isteyen abone de güvenli internet profiline geçer.
Şu andaki konumunda kalmak isteyenlerin herhangi bir şey yapmaları gerekmiyor. bir abone Güvenli İnternet Profilini kullanmak istiyorsa o zaman o kullanıcı işlem yapacak. Güvenli İnternet Profilini seçen çocuk, aile ve yurt içi profillerinden birini tercih edecek, herhangi birini işaretlemeyen aile profilini seçmiş sayılacak."
"FİLTRE TÜKETİCİ LEHİNE"
Güvenli İnternet uygulaması konusunda basın yayın organlarında yer alan eleştirileri anlamakta güçlük çektiğini ifade eden Acarer, bu hizmetin tüketici lehine olduğunu söyledi.
"Buradaki konu herhangi bir kısıtlama, filtreleme değildir" diyen Acarer, isteyen abonelerin bu hizmetten yararlanacağını kaydetti.
BTK nın daha önce de tüketiciler için çalışmaları yaptığını belirten Acarer, cep telefonlarının kayıt altına alınması, numara taşınabilirliği gibi faaliyetlerde olduğu gibi internetin güvenli kullanımına yönelik düzenlemenin de abone haklarının korunması için yürürlüğe konulduğunu ifade etti.
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Acarer, bir soru üzerine, şu andaki internet kullanıcılarının tümünün standart profilde yer aldığını söyledi.
Acarer, "Şu andaki kullanıcılar hiçbir yere başvurmazsa böyle devam edecek. 22 Ağustos tan sonra da aynen devam edecek" diye konuştu.
Uygulamada en dar profilin "Çocuk" olduğunu, bunu "Aile" ve "Yurt İçi" profillerinin izlediğini anlatan Acarer, özellikle engellenen sitelerin yüzde 40 ını oluşturan çocuk pornosu içeriklerinin yurt dışı sitelerden kaynaklandığını, "Yurt İçi" profilinde bu tür içeriklerin yer almayacağını bildirdi.
"VAR OLAN FİLTRELEMELER İYİ ÇALIŞMIYOR"
Acarer, Güvenli İnternet Hizmeti için servis sağlayıcılara 22 Ağustos a kadar süre tanındığını hatırlatarak, yeni abonelerin de bu hizmetten yararlanmak istememeleri halinde "Standart" profilde yer alacaklarını söyledi.
Başka bir gazetecinin "Filtreleme zaten kullanılıyor? Neden bu sistem devreye konuluyor?" sorusu üzerine Acarer, "Filtreleme çok iyi çalışmadı. Bize gelen şikayetler filtrelemenin çalışmadığı yönünde" dedi.
Acarer, "Standart abonelerin olağan şüpheli haline geleceği ve BTK bünyesindeki veri tabanında izleneceği" yönündeki görüşü değerlendirirken, "BTK da böyle bir veri tabanı yok. Türkiye de 9,5 milyona yakın internet abonesi, 40 milyon internet kullanıcısı var. Bizim bunları veri tabanında izlemek gibi bir görevimiz yok. Bu işi nasıl yaparız? Böyle bir veri tabanını, trafiği nasıl kontrol edebiliriz?" ifadelerini kullandı.
TİB in de telefon dinlemesi yapmadığını yıllardır anlatmaya çalıştıklarını belirten Acarer, "Bir takım senaryolar üretiliyor, tıpkı telefon dinlemelerinde olduğu gibi" dedi.
Güvenli İnternet Hizmetinde profiller arasında geçişte herhangi bir fiyat farkı olup olmayacağı şeklindeki soruya da Acarer, internet hizmeti fiyatlarının BTK tarafından belirlendiğini ancak bu profiller arası geçiş için hiçbir ücret alınmayacağını kaydetti.
"YASAKLAMA SANSÜRLEME DİYE BİR ŞEY YOK"
İnternet Daire Başkanı Şen ise Türkiye de 2 bine yakın servis sağlayıcı bulunduğunu ve 3,5 yıldır bunlarla iletişim halinde olduklarını anlattı. İnternet içeriğinin düzenlenmesinin kanuni görevleri olduğunu anımsatan Şen, şunları kaydetti:
"Bu kapsamda şikayet edilen içeriklerle ilgili bugüne kadar 70 bin bildirim maili gönderdik. Bunların 62 bininde sorun bulunarak içerik ilgili siteden çıkarıldı. Bazı günler gönderdiğimiz mail sayısı bini, geçen hafta ise 10 bini buldu. Bize gelen şikayet üzerine ilgili servis sağlayıcıya mail gönderiyoruz. Onlardan şikayete konu olan içeriği incelemelerini istiyoruz. Aynı anda biz de inceleme yapıyoruz. Eğer içeriğin çıkarılması gerekiyorsa çıkarılıyor, yoksa kalıyor. Bu bir tür öz denetim işlemi. Yoksa yasaklama, sansürleme, bu kelimeler bir daha kullanılmayacak diye bir şey yok."
Güvenli İnternet Hizmeti ile alan adları ve anahtar kelimelerin hiçbir ilişkisinin bulunmadığını da vurgulayan Şen, "70 bin mailden neden sadece 10 tanesini konuşuyoruz. Neden 69 bin 990 ı gündeme gelmedi? Yer sağlayıcıların çoğu bu hizmet için bize teşekkür ediyor. İncelemeleri için şikayete konu olan içeriği kendilerine bildiriyoruz sadece" diye konuştu.
Şen, Güvenli İnternet Hizmeti konusunda karar almadan önce ülkelerle görüşmeler yaptıklarını, Avustralya da 110 milyar dolar maliyetle sunulan filtreleme uygulaması etkin çalışmadığı için, bu ülkenin Türkiye nin Ağustosta uygulamaya sokacağı bu sistemi örnek aldığını belirtti.
"Filtrelemenin aşılması ve engellenen sitelere erişilmesi durumunda bir ceza uygulanacak mı?" şeklindeki soruya Şen, "Filtrelemenin aşılması halinde herhangi bir cezai işlem yapılmasına ilişkin karar yok" cevabını verdi. Haber Kaynağı dunyabulteni.net İnternet Sansürü Eklenme Tarihi : 08/05/2011İnternet Sansürü

İnternet Sansürü

...burdaki konu kısıtlama filtreleme değil bir alternatiftir isteyen kullanır isteyen kullanmaz...(trt)...Güvenli İnternet Hizmeti tamamen özgür irade ile kişisel tercihler doğrultusunda talep edilecek bir hizmettir.(haber7)...Filtre sistemi Avrupa Birliği ülkeleri dahil birçok sitede uygulanıyor. Fakat ABde yasaklı bir siteye girmek istediğinizde bizim gibi yasaklıdır diye yazı... Eklenme Tarihi : 06/05/2012


HABERİ OKU Tam özgür filtre neden yok?

Tam özgür filtre neden yok?

Eklenme Tarihi : 06/05/2012 radikal.com.tr
HABERİ OKU Emniyetli internete tam destek!

Emniyetli internete tam destek!

Eklenme Tarihi : 10/01/2012 sanaltakip.net
HABERİ OKU Çin sansürü özelleştiriyor

Çin sansürü özelleştiriyor

Eklenme Tarihi : 06/09/2011 tknlj.com

İnternet sansürü kasımda

( 07/08/2011 ) ( aksam.com.tr )

Helal İnternetle aynı uygulama

( 30/07/2011 ) ( ekonomi.haberturk.com )

İnternet Kurulu: Filtre daraltılsın

( 23/07/2011 ) ( sabah.com.tr )

İnternet filtresi kötü fikir

( 25/06/2011 ) ( mansethaber.com )

İnternet sansürüne karşı Türk çözümü

( 07/06/2011 ) ( haber7.com )

Yasak çare değil, aile dikkatli olmalı

( 02/06/2011 ) ( yenimedyaduzeni.com )

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet yasaklarına karşı çıktı

( 29/05/2011 ) ( haber.mynet.com )

Bu sansür aptalları daha aptal, zekileri daha zeki yapıyor

( 27/05/2011 ) ( dikkathaber.com )

Filtre bahane rant şahane

( 23/05/2011 ) ( kanalahaber.com )

Abd, internette sansüre karşı harekete geçiyor

( 12/05/2011 ) ( yenisafak.com.tr )

Çinde Sansür Nasıl Başladı?

( 12/05/2011 ) ( pchayat.com )

İnternette Sansür, Kısıtlama Yok

( 08/05/2011 ) ( trt.net.tr )

Türkiyedeki internet sansürü İsviçre basınında

( 08/05/2011 ) ( cnnturk.com )

Btk başkanı: Amaç sansür değil, güvenli internet

( 08/05/2011 ) ( zaman.com.tr )

İngilterede internete filtre sansür sayılıyor

( 08/05/2011 ) ( cnnturk.com )

İnternet filtresi sistemi tüm Ab ülkelerinde uygulanıyor

( 07/05/2011 ) ( dipnot.tv )

İnternette sansüre jet yanıt!

( 07/05/2011 ) ( ekonomi.haberturk.com )

İnternette sansür tartışması

( 07/05/2011 ) ( haber3.com )

İnternette sansür dönemi başlıyor

( 07/05/2011 ) ( netdergim.com )

İnternette sansür isteğe bağlı olacak

( 06/05/2011 ) ( haber7.com )

İnternet Sansürü açıklamasında Yalanlar ve Gerçekler

( 06/05/2011 ) ( gercekbandirma.com )

İnternete sansür mü geliyor?

( 06/05/2011 ) ( sabah.com.tr )

Başmüzakereci Bağıştan internette sansür değerlendirmesi

( 06/05/2011 ) ( dha.com.tr )

Sanal Ortamda Sansür Tartışmaları

( 06/05/2011 ) ( kanalb.com.tr )

İnternet sansürü için Chp harekete geçti!

( 06/05/2011 ) ( gazeteciler.com )

İnternette sansürü böyle aşın!

( 06/05/2011 ) ( on5yirmi5.com )

İnternet Kullanıcıları Sansürü Protesto Etmek İçin Toplanıyor

( 06/05/2011 ) ( sosyalmedya.co )

Avustralya İnternet Sansüründe Geri Adım Attı

( 06/05/2011 ) ( pchayat.com )

İnternet sansürü Aihm de

( 06/05/2011 ) ( ntvmsnbc.com )