<

Filtre bahane rant şahane

Filtre bahane rant şahane

İnternete sansür geliyor iddiasıyla sokaklarda düzenlenen eylemlerin altından fahiş fiyatlarla yazılım satan firmalar çıktı...
Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) standart internette isteyenlere ücretsiz filtreleme yapabilme imkanı getiriyor. Ücretsiz sunulan ve kullanıcının tercihine bırakılan bu imkan, 50-100 dolara yazılım programını satan firmaları rahatsız etti. Uygulamaya karşı çıkan söz konusu firmaların da organizasyonuyla güvenli internet çalışması, internete sansür geliyor yalanına dönüştürüldü.
ÇERÇEVEYİ VATANDAŞLARIN TALEPLERİ OLUŞTURDU
Konuyla ilgili olarak bilişim uzmanlarının yanı sıra BTK yetkilileri de kara propagandadan şikayet ediyor. BTK Basın Müşaviri Güleser Aykara, "Güvenli İnternet Hizmeti" adı verilen uygulamanın isteyen kullanıcılar için internetten güvenli hizmet alma seçeneği sunduğunu söylerken, filtrenin çocuk istismarı ve pornosu, sanal kumar ve uyuşturucuya karşı etkili koruma sağlayacağını belirtti. Aykara, ayrıca uygulamanın çerçevesinin, Türkiye de internetin güvenli kullanımına yönelik şikâyet ve talepler doğrultusunda ortaya çıktığı kaydetti.
İSTEYEN KULLANACAK
22 Ağustos 2011 tarihinden itibaren uygulamaya geçecek hizmetin, birçok internet yazılım firması tarafından 50 ila 100 dolar arasında ücret karşılığı sunulan filtreleme hizmetlerine alternatif olarak sunulacak. Aykara, Güvenli İnternet Hizmeti nin bir zorunluluk olmadığının altını çizerken, "Güvenli interneti sadece talep eden aboneler ücretsiz olarak alabilecek. Talep etmeyenlerin internet erişimlerinde ise mevcut duruma göre hiçbir değişiklik olmayacak. Bu hizmeti alıp almama, seçip seçmeme konusunda kullanıcıların rızası esas olup, tam bir özgürlük mevcuttur" açıklaması yaptı.
DÜNYADA BENZER UYGULAMALAR VAR
Bu arada, Güvenli İnternet Hizmetini alan kullanıcı, profiller arası geçişleri istediği an yapabilecek. Buna göre, örneğin bir evde çocukların internet kullanımı sırasında "çocuk profili" seçilebileceği gibi, yetişkinlerin internet kullanımları sırasında "aile profili" veya "yurtiçi profil"e de geçilebilecek. Hem Türkiye de, hem de dünyada internet servis sağlayıcıları kullanıcılara benzer hizmetleri sunuyor. Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği nin bu konuda tavsiye kararları bulunurken, Avustralya, İngiltere, İsviçre, İspanya ve Japonya da benzer uygulamalar yapılıyor.
YAZILIM FİRMALARININ KARA PROPAGANDASI
Filtreleme programı yazılımı yapan ve satan firmaların kafa karışıklığı yaratarak güçlü bir kara propaganda oluşturduğuna işaret eden bilişim uzmanları ise, bu yazılım firmalarının 50-100 dolardan filtre programı sattıklarını belirttiler. Türkiye de binlerce ailenin bu programlardan alıp, çocuklarını korumaya çalıştığını ifade eden uzmanlar, BTK nın bunu bedava vermesinin, yazılım firmalarının rantına engel olacağını söylediler.
Kullanıcı için tek bir profil zorunluluğu bulunmuyor
Sistemde internet kullanıcılarının, Güvenli İnternet Hizmetini seçmesi halinde de istediği an filtresiz internet hizmetine erişebileceğine dikkat çekiliyor. Böylece tek bir profili kullanma zorunluluğu olmadığı, "Güvenli İnternet Hizmeti nde bunu seçmeyen kullanıcı internet hizmetini aynen kullanmaya devam edecek. Güvenli İnternet Hizmetinde standart profile ilave olarak, çocuk, aile ve yurtiçi profilleri olacak. Çocuk Profilinde, kurum tarafından işletmecilere gönderilen alan adı, IP adresi ve portlara erişim sağlanacak. Çocuk paketinde kullanıcı, belirli siteler haricinde başka sitelere giremeyecek. Aile Profilinde, kurum tarafından işletmecilere gönderilen alan adı, IP adresi port ve web proxy sitelerine erişim olmayacak. Yurtiçi Profilde kullanıcı sadece yurtiçinde barındırılan ve kurum tarafından tarafından işletmecilere gönderilen alan adı, IP adresi ve portlara erişimin sağlayabilecek. Yurtdışından yayın yapan zararlı sitelerin yüzde 99 unu oluşturan siteler girişim engellenecek. Standart profilde ise kullanıcının erişebileceği internet site ve uygulamalarına ait herhangi bir sınırlama olmayacak.
Kelimelere sansür yok
"Sakıncalı 138 kelime düzenlemesi, her siteyi sansüre uğratacak. Sansürlü tek bir kelimenin geçtiği siteye bile giriş yapılamayacak" iddialarının doğru olmadığını belirten bilişim uzmanları şunları söylediler: "İddia edilen kelimelerin geçtiği tüm sitelerin kapanması gibi bir uygulama söz konusu değil. Çocukların cinsel içerikli sitelerden korunması amacıyla bu sitelerde sıkça geçen kelimeler belirlendi. Bu kelimeler servis sağlayıcılarına iletilerek dikkatli olmaları, bu kelimelerin sıkça geçtiği sitelerin içeriğine bakmaları konusunda uyarıldı." Haber Kaynağı kanalahaber.com İnternet Sansürü Eklenme Tarihi : 23/05/2011İnternet Sansürü

İnternet Sansürü

...burdaki konu kısıtlama filtreleme değil bir alternatiftir isteyen kullanır isteyen kullanmaz...(trt)...Güvenli İnternet Hizmeti tamamen özgür irade ile kişisel tercihler doğrultusunda talep edilecek bir hizmettir.(haber7)...Filtre sistemi Avrupa Birliği ülkeleri dahil birçok sitede uygulanıyor. Fakat ABde yasaklı bir siteye girmek istediğinizde bizim gibi yasaklıdır diye yazı... Eklenme Tarihi : 06/05/2012


HABERİ OKU Tam özgür filtre neden yok?

Tam özgür filtre neden yok?

Eklenme Tarihi : 06/05/2012 radikal.com.tr
HABERİ OKU Emniyetli internete tam destek!

Emniyetli internete tam destek!

Eklenme Tarihi : 10/01/2012 sanaltakip.net
HABERİ OKU Çin sansürü özelleştiriyor

Çin sansürü özelleştiriyor

Eklenme Tarihi : 06/09/2011 tknlj.com

İnternet sansürü kasımda

( 07/08/2011 ) ( aksam.com.tr )

Helal İnternetle aynı uygulama

( 30/07/2011 ) ( ekonomi.haberturk.com )

İnternet Kurulu: Filtre daraltılsın

( 23/07/2011 ) ( sabah.com.tr )

İnternet filtresi kötü fikir

( 25/06/2011 ) ( mansethaber.com )

İnternet sansürüne karşı Türk çözümü

( 07/06/2011 ) ( haber7.com )

Yasak çare değil, aile dikkatli olmalı

( 02/06/2011 ) ( yenimedyaduzeni.com )

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet yasaklarına karşı çıktı

( 29/05/2011 ) ( haber.mynet.com )

Bu sansür aptalları daha aptal, zekileri daha zeki yapıyor

( 27/05/2011 ) ( dikkathaber.com )

Abd, internette sansüre karşı harekete geçiyor

( 12/05/2011 ) ( yenisafak.com.tr )

Çinde Sansür Nasıl Başladı?

( 12/05/2011 ) ( pchayat.com )

İnternet filtresi sadece isteyenlere verilecek

( 08/05/2011 ) ( dunyabulteni.net )

İnternette Sansür, Kısıtlama Yok

( 08/05/2011 ) ( trt.net.tr )

Türkiyedeki internet sansürü İsviçre basınında

( 08/05/2011 ) ( cnnturk.com )

Btk başkanı: Amaç sansür değil, güvenli internet

( 08/05/2011 ) ( zaman.com.tr )

İngilterede internete filtre sansür sayılıyor

( 08/05/2011 ) ( cnnturk.com )

İnternet filtresi sistemi tüm Ab ülkelerinde uygulanıyor

( 07/05/2011 ) ( dipnot.tv )

İnternette sansüre jet yanıt!

( 07/05/2011 ) ( ekonomi.haberturk.com )

İnternette sansür tartışması

( 07/05/2011 ) ( haber3.com )

İnternette sansür dönemi başlıyor

( 07/05/2011 ) ( netdergim.com )

İnternette sansür isteğe bağlı olacak

( 06/05/2011 ) ( haber7.com )

İnternet Sansürü açıklamasında Yalanlar ve Gerçekler

( 06/05/2011 ) ( gercekbandirma.com )

İnternete sansür mü geliyor?

( 06/05/2011 ) ( sabah.com.tr )

Başmüzakereci Bağıştan internette sansür değerlendirmesi

( 06/05/2011 ) ( dha.com.tr )

Sanal Ortamda Sansür Tartışmaları

( 06/05/2011 ) ( kanalb.com.tr )

İnternet sansürü için Chp harekete geçti!

( 06/05/2011 ) ( gazeteciler.com )

İnternette sansürü böyle aşın!

( 06/05/2011 ) ( on5yirmi5.com )

İnternet Kullanıcıları Sansürü Protesto Etmek İçin Toplanıyor

( 06/05/2011 ) ( sosyalmedya.co )

Avustralya İnternet Sansüründe Geri Adım Attı

( 06/05/2011 ) ( pchayat.com )

İnternet sansürü Aihm de

( 06/05/2011 ) ( ntvmsnbc.com )