<

Kanuni, Atatürk ve Said-i Nursi

Kanuni, Atatürk ve Said-i Nursi

Bilim, öncelikle kritik demektir; eleştiri demektir. Şüphe demektir. Bir bilim dalı olan tarihin anahtarı da merak ve şüphedir. Bize öğretilenlerden şüphe etmek; basmakalıp yargıları eleştirmek, tarihin doğrularını bulmada ilk basamaklardır.
Ülkemizde tarih yıllardır devletin tasallutu ve tazallumu altında inleyip durdu. Esir muamelesi gördü. 1923 öncesi dönem karanlık çağ olarak tanıtıldı; Osmanlı"dan bahsedilmedi; İslam tarihi toptan karartıldı…
Osmanlı"ya küfretmek ve İslam tarihini karalamak serbest bırakıldı; fakat 1923 ve sonrasına en ufak bir eleştiri getirmek hem hukuken hem fiilen yasak edildi… Atatürk"ün özel hayatı kalın duvarların arkasında gizlendi… Bütün arşivler sıkı sıkıya kapatıldı.
Son 20-30 yıldır ülkemizde tarih yavaş yavaş özgürlüğüne kavuşuyor. Osmanlı yeniden keşfediliyor. Tabulaştırılan Atatürk bütün boyutlarıyla tartışılıyor… Tek parti dönemi iğneden ipliğe eleştiriliyor…
OSMANLI"YA HAKARETİN CEZASI YOK MU?
Adını bile anmak istemediğim malum ve mahut dizi, Osmanlı hakkında baştan sona devletçi-statükocu ve oryantalist bakış açısını yansıtıyor. Bu çağdışı bakış açısına göre Osmanlı sultanları yiyip-içmek ve haremde eğlenmek dışında bir şey yapmıyorlardı…
Hukuka göre, yaşayan insanlara olduğu gibi ölmüş insanlara da küfretmek, onların manevi hatıralarına hakaret suçtur. Fakat malum diziye yönelik hiçbir yargı organı harekete geçmedi. Sadece RTÜK, o da kitle halindeki şikayetlerin zorlamasıyla, küçük bir uyarı cezası verdi.
Anlaşıldı ki bu ülkede Osmanlı"ya küfretmek, Osmanlı"yı küffarın gözüyle resmetmek hala makbul ve muteber. Hala cezadan muaf… Yazıklar olsun!
Bazıları övünerek, Türkiye"nin sömürgeleştirilmediğini söyler. Doğru, topraklarımız sömürgeleştirilmedi ama zihinler sömürgeleştirildi. Kültürel sömürgeye maruz bırakıldık. Aydınlarımız sömürgeci Batı tarafından iğfal ve idlal edildi. Aldatıldı ve saptırıldı…
SAİDİ NURSİ ELEŞTİRİNCE MAHKEME DEVREDE
Malum dizinin yayına girdiği günlerde Hür Adam isimli bir sinema filmi de vizyona girdi. Orada çok masum bir sahne var. M. Kemal Paşa ile Said-i Nursi tartışıyorlar. En sonunda M. Kemal Paşa "Hoca!" diye bağırıyor; Said-i Nursi de "Paşa!" diye bağırıyor. Sahne burada bitiyor.
Bu kadar masum ve tamamen fikir tartışmasından ibaret bir sahne yüzünden hemen savcılar hareket geçti ve film mahkemeye verildi. Şu anda film mahkemelik olmuş durumda. Bakalım ne sonuç çıkacak?
Bu film dolayımında, kendilerine "Kemalist Sol" ya da "Ulusalcı Sol" diyen bazı çevreler Said-i Nursi"ye ağız dolusu küfrettiler; hakaretler yağdırdılar. Fakat hiçbir savcı, hiçbir mahkeme harekete geçmedi.
Şimdi sormak lazım Kanuni"ye ve Said-i Nursi"ye alenen ve ağır bir şekilde hakareti savcılar neden hoş görüyor da iki kişi arasındaki masum bir fikir tartışmasını soruşturmaya dönüştürüyorlar?!…
Güya, Atatürk"ü koruyorlarmış. Atatürk korunmaya muhtaç bir şahsiyet mi? Yasal koruma olmazsa Atatürk"ün hatırası ayaklar altına mı alınacak? 1951"e kadar böyle bir kanun yoktu. Kanun yok diye Atatürk"e hakaret mi edildi? Hayır.
YALÇIN KÜÇÜK HAKARET EDİNCE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE GİRİYOR
Atatürk"ü koruma kanunu konusunda bile ayrımcılık yapılıyor. İslamcılar ve liberaller Atatürk"ü eleştirdiklerinde (hakaret değil eleştiri) kanun hemen devreye sokuluyor. Fakat statükonun ve derin devletin adamları eleştirdiğinde kanun işletilmiyor.
Bunun en bariz örneği Yalçın Küçük"tür. Ergenekon sanığı Yalçın Küçük 90"lı yıllarda Atatürk"ü eleştirmenin de ötesine geçiyor ve alenen hakaret ediyordu. Küçük"ün yoldaşı Doğu Perinçek de bu yıllarda çıkardığı 2000"e Doğru dergisinde Atatürk"ün dinsiz olduğuna dair yayınlar yapıyordu...
Liberal Atilla Yayla hakaret kastında bulunmaksızın "Bu Adam" dediğinde hemen dava açan savcılar, Yalçın Küçük"ün ağır eleştirilerini, Atatürk"ü "Korkunç İvan"a benzeten hakaretlerini görmezden geldiler. Hiçbir savcı harekete geçmedi. Çünkü 90"lı yıllarda adı konmamış bir darbe yaşanıyordu ülkemizde.
ATATÜRKÜ KORUMA KANUNU NASIL ÇIKARILDI…?
Baştan söylemek gerekir ki, tek tek her tarihi şahsiyet için kanun çıkarılmaz. Kanun soyut, genel, eşit ve objektif olmalıdır. Adrese teslim, zata mahsus kanun olmaz… Hiçbir çağdaş ülkede böyle bir kanun yoktur.
Hukuk tüm insanları eşit bir şekilde korur. Ünvanlı-ünvansız ayrımı yapmaz. Her insan "insan" olduğundan dolayı saygındır, dokunulmazdır. Hem cesedine hem de şahsiyetine saldırılamaz.
Hukukun bu açık hükmüne karşın 1951 yılında Celal Bayar"ın girişimleriyle Atatürk"ü Koruma Kanunu çıkarıldı. Bu kanun dört başı mamur bir provokasyon sonucunda çıkarıldı.
28 Şubat"ta nasıl aniden Aczimendiler diye bir grup türedi ve darbeyi olgunlaştırdıysa; 1950 yılında DP iktidara geçince de aniden Ticaniler diye bir grup ortaya çıktı. Önlerine gelen Atatürk heykeline saldırmaya başladılar.
Celal Bayar da hemen meclisi toplayıp böyle bir kanunu zorla çıkarttı. Zorla diyorum; çünkü bu kanuna hem CHP"liler hem de DP"lilerin büyük çoğunluğu karşı çıktılar. Nitekim ilk oylamada kanun tasarısı reddedildi.
Red gerekçeleri şunlardı:
CHP"li Falih R. Atay"a göre Atatürk"ü putlaştırmamak gerekir. Böyle bir kanun Atatürk"ten bahsedilmesine mani olacaktır.
DP"li Halide Edip de Atatürk"ün ilahlaştırılmasına hizmet edecek olan bu kanuna karşı olduğunu bildiriyordu.
İstiklal Savaşı komutanlarından DP"li Selahattin Adil Paşa ise şunları söylemişti:
"Atatürk meşhur diktatörlerdendir. Bir diktatör hakkında böyle bir kanun çıkarılması doğru değildir. Bu memlekette 14 Mayıs"tan evvel müspet bir iş yapılmamıştır. 14 Mayıs inkılabından sonra Atatürk inkılaplarından bahsedilemez. Böyle bir tasarı ayrıca dinimize de aykırıdır." ("Yeni Sabah", 18 Nisan 1951)
Hem iktidar hem muhalefet kanadından gelen bu eleştirilerden sonra Kanun tasarısı reddedildi. Bayar ve hempaları kanunu kılıfına uydurmak için o sıralarda ülkemizde bulunan Yahudi kökenli hukukçu Ernst Hirsch"in kapısını çaldılar. Hirsch kanun tasarısını kılıfına ve kitabına uydurdu, bilimsel kavramlarla makyajladı ve kanun yeniden Meclise taşındı. Bu defa tasarı -zorlama bir yöntemle- kanunlaştırıldı.
Hirsch, hiçbir Batılı ülkede olmayan böyle bir kanunu Türkiye"ye uygun bulmuştu. Tam bir oryantalist yaklaşımı içindeydi: Doğuda böyle şeyler olur; Doğu ilkeldir… Doğululara yakaşır… Günümüzde de hiçbir Batılı üniversitede başörtüsü yasak olmadığı halde AİHM Türkiye"deki başörtüsü yasağını "hukuka uygun" buldu. Batı aynı Batı… Bu kanun çıktıktan sonra Ticaniler kaybolup gittiler. Maksat hâsıl olmuştu. Tıpkı Aczimendiler gibi birden kayboldular. Müdahaleyi/darbeyi olgunlaştırıyorlar ve kaybolup gidiyorlar. Özgürlük ve demokrasi dışı tüm kanunlar/tüm müdahaleler bu yöntemle çıkarıldı…
Günümüzde de bu yöntemi uygulamak istiyorlar ama artık tutmuyor. Halk aydınlandı. Bilgi kaynakları çoğaldı ve serbestleşti. Artık ucuz provokasyonlar, tertipleyenlerin ellerinde patlıyor.
Tarih ve eleştiri bağlamında son olarak şunu söylemek istiyorum: Kimse eleştiriden muaf değildir. Peygamberler dışında kimse günahsız, masum değildir. Herkes eleştirilebilir. Ama eleştiriler doğru bilgiye dayanmalı, saygı dairesinde yapılmalı; küfür ve şiddet içermemeli… Fikir alanının dışına çıkılmamalı. Bel altına vurulmamalı…
NOT: Yalçın Küçük"ün Atatürk"e hakaretleri, epey yer kaplayacağından gelecek yazıya bırakıyorum.
Cemal FEDAYİ Haber Kaynağı stratejikboyut.com Düşünce özgürlüğü ve Hakaret Eklenme Tarihi : 19/02/2011Düşünce özgürlüğü ve Hakaret

Düşünce özgürlüğü ve Hakaret

Kimi toplumsal olaylar, terörizmin yıkıcı sonuçları, Batıda ve Doğuda düşünce özgürlüğünün yasallık ve meşruluk sınırlarını yeniden düşünmeye itmiştir.(wikipedia)... Hakaret, dünyanın birçok ülkesinde suç olarak nitelenmiş ve kanunlarla düzenlenmiştir.(turkhukuksitesi)... Egemen Bağış, Avrupa nın Türkiye yi sıkça eleştirdiği basın özgürlüğü konusun... Eklenme Tarihi : 06/05/2012


HABERİ OKU Atatürk olmasaydı babanız belli olmayacaktı

Atatürk olmasaydı babanız belli olmayacaktı

Eklenme Tarihi : 06/05/2012 gazete2023.com
HABERİ OKU Fazıl Say hangi kerhanede dünyaya geldi ?

Fazıl Say hangi kerhanede dünyaya geldi ?

Eklenme Tarihi : 06/05/2012 haber3.com
HABERİ OKU Fazıl Say dan İslama çirkin saldırı

Fazıl Say dan İslama çirkin saldırı

Eklenme Tarihi : 06/05/2012 haber3.com

Hakaret ve küfür listesi

( 21/08/2011 ) ( arsiv.ntvmsnbc.com )

Chpden mahkemeye hakaret

( 09/08/2011 ) ( samanyoluhaber.com )

80 yıl önce sansürlenen Atanın mektubu bulundu

( 20/06/2011 ) ( cnnturk.com )

Bahçeli millete hakaret eden vekili Mhp yönetimine aldı

( 20/06/2011 ) ( medyarazzi.com )

Chpden Peygamberimize hakaret

( 17/06/2011 ) ( bugun.com.tr )

Sözcü Gazetesinden skandal başlık

( 16/06/2011 ) ( secim2011.samanyoluhaber.com )

Starın dizisi Geniş Aile, Fatiha Suresiyle dalga geçti

( 13/06/2011 ) ( haberaktuel.com )

Chp.org.tr küfür yayınına geçti

( 08/06/2011 ) ( medyarazzi.com )

Kırcadan Ajda Pekkana Ağır Hakaret

( 04/06/2011 ) ( kralmagazin.aktifhaber.com )

Yalakalık değil, duygu fışkırması yaşamış!

( 04/06/2011 ) ( haber.gazetevatan.com )

Uğur Dündardan Ajda Pekkana Hakaret

( 04/06/2011 ) ( ilkelihaber.com )

İslamiyete hakaret eden Chpliler listesi

( 02/06/2011 ) ( samanyoluhaber.com )

Özkök, mini etekle namaz, türbanla şarap istedi!

( 29/05/2011 ) ( cafesiyaset.com )

Genç Mustafa ya hakaret davası

( 20/05/2011 ) ( sabah.com.tr )

Sinir Bozucu Ayet, Son Moda Başörtüsü!!!

( 18/05/2011 ) ( haber365.com )

Karikatür dergisinden Kurana hakaret

( 09/05/2011 ) ( haberayna.com )

Kılıçdaroğlu Allaha dil mi uzattı?

( 06/05/2011 ) ( haber.ekolay.net )

Mukaddese hakaret sınır tanımadı

( 29/04/2011 ) ( stargazete.com )

Kabahat o dönek solcuların

( 27/04/2011 ) ( haberturk.com )

Bir Fransıza yapılacak en büyük hakaret

( 15/04/2011 ) ( haber1.com )

Günaydan tiyatroda hakaret iddiasına yanıt: Densizlik!

( 15/04/2011 ) ( medyafaresi.com )

Önce Türklere hakaret etti sonra ödül verdi

( 08/04/2011 ) ( dunya.milliyet.com.tr )

Zeki Alasyadan Şok Eden Namaz Sözü

( 05/04/2011 ) ( haberler.com )

Çarkçı Kemal için 2 yıl hapis isteniyor

( 05/04/2011 ) ( istanbulhaber.com.tr )

Gürsel Tekinden ekranda yavşak şoku!

( 27/03/2011 ) ( gazeteciler.com )

Ahmet Şık ın kitabı örgütsel doküman mı?

( 25/03/2011 ) ( haber.gazetevatan.com )

Mahkeme: O kitap taslağı bir örgüt yayını, toplayın

( 25/03/2011 ) ( stargazete.com )

Meşru ve doğru düşünce

( 16/03/2011 ) ( zaman.com.tr )

Kahraman sendikacı bir anda yalaka oldu

( 13/03/2011 ) ( toplumsalhafiza.com )

Basın özgürlüğü olmadan düşünce özürlüğü olmaz

( 09/03/2011 ) ( milligazete.com.tr )

Faşist çıkışlarıyla bilinen Mine Kırıkkanat Vatan dan kovuldu!

( 09/03/2011 ) ( medyasavar.com )

Fatih Altaylı, Teke Tek programında tepki gönderen izleyicilere ağır sözlerle hakaret etti

( 01/03/2011 ) ( internethaber.com )

Yine Özdemir İnce! Yine Hakaret!

( 26/02/2011 ) ( analizmerkezi.com )

Penguene bir suç duyurusu daha!

( 23/02/2011 ) ( ihlas.net.tr )

Prof. Yayla: Düşünce Özgürlüğü Olmadıkça İfade Özgürlüğü de Olamaz

( 22/02/2011 ) ( haberajans.com )

1 günde 23 gazeteci 19 ayrı davada yargılandı

( 20/02/2011 ) ( bugun.com.tr )

Gazetecilik değil, kin ve nefret üreten bir site

( 20/02/2011 ) ( zaman.com.tr )

Milliyetin Küstah yazarından millete hakaret

( 19/02/2011 ) ( birdunyabilgi.net )

Özgürlük sorumluluktur

( 19/02/2011 ) ( yenisafak.com.tr )

Prof. Çekere öfke giderek büyüyor

( 19/02/2011 ) ( hurriyet.com.tr )

Trenden kaçan oğlan Erzurumluyu kızdırdı

( 19/02/2011 ) ( pressturk.com )

Düşünceye atılan bombalar

( 19/02/2011 ) ( zaman.com.tr )

Odatvden 2010 model Ergenekon dökümanı çıktı

( 19/02/2011 ) ( stargazete.com )

Abd elçisi ilk sözüyle kızdırdı

( 19/02/2011 ) ( radikal.com.tr )

Önder Savdan hac savunması

( 19/02/2011 ) ( bugun.com.tr )

Soner Yalçın suçsuz mu?

( 17/02/2011 ) ( aksam.com.tr )

Başmüzakereci Egemen Bağış Basın özgürlüğü ve hakaret özgürlüğü karıştırılmamalı

( 17/02/2011 ) ( euractiv.com.tr )

Penguen özür diledi

( 17/02/2011 ) ( ntvmsnbc.com )

İnanca karşı hakaret ifade özgürlüğü mü?

( 17/02/2011 ) ( adanahaber.com )

Baruter ilk değil: Dini dogmaya dokunan linç ediliyor

( 17/02/2011 ) ( haber.sol.org.tr )

301 Yetmez, En Az 14 Madde Özgürlüğe Engel

( 17/02/2011 ) ( bianet.org )

Cumhuriyetin terör aygıtı: İstiklal Mahkemeleri

( 17/02/2011 ) ( derindusunce.org )

İslam, Muhammedin icadı

( 17/02/2011 ) ( belgehaber.com )

Atatürke hakaret etmek düşünce özgürlüğü mü?

( 17/02/2011 ) ( internetgazete.com )

İfade özgürlüğü, hakaret özgürlüğü değil

( 17/02/2011 ) ( tumgazeteler.com )

Peygambere Hakarete Cezayı Kaldırın!

( 17/02/2011 ) ( analizmerkezi.com )

İslamda Düşünce Özgürlüğü

( 17/02/2011 ) ( idefix.com )

Tübanın Düşünce Özgürlüğü ile İlgili Görüşü

( 17/02/2011 ) ( tuba.gov.tr )

İfade Özgürlüğü Temelinde Hakaret

( 17/02/2011 ) ( turkhukuksitesi.com )

Düşünce özgürlüğü

( 17/02/2011 ) ( tr.wikipedia.org )