<

Atatürke hakaret etmek düşünce özgürlüğü mü?

Atatürke hakaret etmek düşünce özgürlüğü mü?

"Aslında Kurtuluş Savaşı falan olmadı. İngilizler 15 bin Yunanlıyı önce Anadolu ya soktular sonra geri çektiler. Çünkü onlara gerek kalmamıştı. "Kendi adamları Türkiye ye oturtulmuştu!"
"Kendi adamları diye nitelendirdikleri Atatürk ve silah arkadaşlarıdır!
İşte böyle deli saçmalarını, kendilerine "Tahsis Edilen gazete köşelerinde, "Buyur edildikleri televizyon ekranlarında "Tarihî Gerçek diye açıklıyorlar!
"Düşünce Özgürlüğü deyip geçelim mi? İyi de bir ülkenin kurucusuna, bir Milletin İstiklâl Harbi ne, "düşünce özgürlüğü postuna bürünerek hakaretler yağdırılmasına, tarihî gerçeklerin saptırılmasına nasıl "Düşünce Özgürlüğü deyip geçebiliriz? Dünyanın neresinde böyle bir şey var? Ve dünyanın bizden başka hangi ülkesinde o ülkenin kurucusuna böyle hakaretlerin yağdırılmasına seyirci kalınır?
"Düşünce özgürlüğü bu sütunlarda sık sık dile getirdiğimiz Psikolojik Harp kavramlarından biridir. Emperyalist mahfiller ve içimizdeki işbirlikçileri tarafından, "Devletimizin bütün vidalarının gevşetilmesinin ve "düşünce dünyamızın allak bullak edilmesinin bir aracı olarak kullanılmaktadır! Nasıl savunuyorlar bu Psikolojik Harp kavramını? "Efendim ülkenin bölünmesi de dahil her şey tartışılsın; bunda ne zarar var ki? Her şey tartışılır, doğrular ve yanlışlar ortaya dökülür ve millet doğru olanı seçer!
Mantık bu! Son derece masumane ve amaç da çok "ulvî ! Tabiî yerseniz! Biz yemiyoruz da gördüğümüz kadarı ile yiyenler –Allah akıl fikir versin- oldukça fazla!
"Ülkenin bölünmesi dahil her şey tartışılacak; "Hizmet ettikleri mel ûn amaçları ma lûm lâf cambazları, "UZMAN olarak davet edildikleri televizyonlarda bu devletin, bu milletin bütün kutsallarını, bütün millî değerlerini, ülkenin birliğini ve bütünlüğünü "tartışmak adına darmadağın edecekler; kafaları iyice karıştıracaklar ve kafası iyice karıştırılan millet doğruları anlayacak!
Çok yaşayın siz ey "Düşünce Özgürlüğü Muhipleri !
Merakımız şudur: "Düşünce özgürlüğü adı altında bu coğrafyaya kaos ekenler hep alkışlanırken, hep ödüllendirilirken; sırf vatan ve millet aşkına, bu ülkenin birliğini ve dirliğini savunanların ve bu yüzden hep bedel ödemek zorunda kalanların "Irkçılıkla suçlanmaları ve sürekli karalanmaları acep nedendir? Ve ey Düşünce özgürlüğü anaforuna kapılan aydıncıklar ne olur biraz da bunların üzerinde düşünün.
"Atatürk İngilizlerin Adamıymış öyle mi? Bre densizler, Cihan Harbi ndeki yenilgiden sonra, birçok arkadaşı kaderlerine razı olan bir tavır içindeyken, Mustafa Kemal Paşa nın kafasında direniş vardı; direniş! Lord Kinross un "Atatürk isimli kitabından özetleyelim: "Mütarekeden sonra, Ordu Grup Komutanlığını Sanders Paşa dan teslim alması bildirilir. Mustafa Kemal Paşa hemen Adana daki karargâha gider. Mareşal Sanders, Alman ve Türk subaylarının veda toplantısında geçmişteki silah arkadaşlıklarını öven bir konuşma yapar ve konuşmasını "Bizim için artık her şey bitti" diye bitirir. Mustafa Kemal Paşa nın cevabı şudur: "Harp müttefikimiz için bitmiş olabilir ama bizi ilgilendiren harp, İstiklâl Harbimiz ancak şimdi başlıyor" (Kinross, age. s. 211)!
"Mustafa Kemal Paşa İngilizlerin adamıymış! ha! Hadi ordan; bu zırvaları dillendirdikleri o sözde "ulusal kanallarda karşılarına biraz tarih bilgisine sahip bir vatanseveri çıkarsalar hepsini paçavraya çevirir.
Bre densizler, Mustafa Sagir in Atatürk e suikast teşebbüsünden de mi haberiniz yok? Evet, bilindiği gibi, Atatürk ü öldürmekle görevli bir İngiliz ajanı olan Hintli Müslüman Mustafa Sagir, İngiliz casusu olduğunun anlaşılması sebebiyle, İngilizlerin Ankara Hükümetine büyük baskılar yapmalarına rağmen, 1921 yılında Ankara da idam edilmiştir! Mustafa Sagir sorgusunda şunları itiraf etmişti: "Lawrence, Osmanlı İmparatorluğu nu altınlarıyla yıkmıştı! İngilizler beni de millî hükümeti tabanca ile ortadan kaldırmakla görevlendirdiler. Maksadım Mustafa Kemal Paşa yı öldürmekti" (Kılıç Ali Bey, İstiklâl Mahkemesi Hatıraları, s. 102).
Bilâl Şimşir in tespitleri ise şunlardır: "Gizliliği kalktığı için yayınlanan İngiliz belgelerinden anlaşıldığına göre İngilizlerin Mustafa Kemal Paşa yı devirmek hedefini güden birçok teşebbüsü olmuştur. İngiltere Büyükelçiliği baş tercümanı Andrew Ryan ın Mustafa Kemal i devirme hedefi güden birçok çalışmasının olduğu anlaşılıyor. Bu belgelerin 9 ve 17 Şubat 1921 tarihli olanları açıklandığı halde, 7 Şubat tarihlisi her nedense açıklanmamış (Bilâl Şimşir, Sakarya dan İzmir e, s. 247)."
Rahmetli Doğan Avcıoğlu nun "Millî Kurtuluş Tarihi isimli, 3 ciltlik muhteşem araştırmasındaki şu satırları geliniz birlikte okuyalım: "1920 baharında bir devlet adamının İngiliz gazetelerinde "Türkler kuvvete boyun eğer biçiminde, Türkleri aşağı gören bir demeci çıkmıştır. Halide Edip, bu demeci çevirip Mustafa Kemal e sunar. Hikâyenin gerisini Halide Edip kitabında şöyle tamamlar: "Mustafa Kemal Paşa, hiçbir zaman bu kadar öfkelenmemişti. Âdeta sesi kısıldı. Bizim de onlar derecesinde olduğumuzu bir gün anlayacaklarını ve bize baş eğeceklerini söyledikten sonra, en son insanına kadar onların uygarlıklarını parçalamak için can vereceğimizi ekledi. Bana öyle geldi ki, bütün onurumuz, Mustafa Kemal Paşa nın bu deyişinde ve sesinde dile geliyordu" (Doğan Avcıoğlu, Millî Kurtuluş Tarihi, Cilt I, s. XIV).
Bu kadar yüksek millî duygulara ve Türklük şuuruna sahip bir Millî Kahramanı "İngilizlerin adamıydı diye lekelemeye kalkışmak şerefsizlik değil de nedir? Bunlar Psikolojik Harp taktikleridir ve ne yazık ki milletimizi bu tür saldırılardan koruyacak mekanizmalar "Demokratikleşme kılıfı ile birer birer yok edilmiştir.
Burada tekrarlayalım: Eğer güçlü bir devletiniz yoksa ne insan haklarından, ne düşünce özgürlüğünden, ne de kanun hâkimiyetinden bahsedilebilir. Tek başına "Demokrasi bir devleti güçlendirmeye ve yaşatmaya yetmez. Esasen "Demokrasi de günümüzde bir Psikolojik Harp kavramı olarak kullanılmaktadır. Güçlü bir ekonominizin, güçlü bir ordunuzun ve güçlü bir bürokrasinizin olması şarttır (Bugün bunların hepsinin bir saldırı ile karşı karşıya olması tesadüfî değildir). Ve tabiî ki, adaletli bir yönetimin! Yönetiminiz adalet üzerine kurulmamışsa devletinizi hiçbir güç uzun süre ayakta tutamaz. Ki, bizim devlet geleneğimizde adaletin çok özel bir yere sahip olduğu bilinir. Osmanlı ordusundaki bir Alay Sancağının resminde gördüğümüz "Kılıç ve "Terazi sembollerini bir müddet hayranlıkla seyretmiş ve şunları düşünmüştük: "Kılıç Adaleti sağlamak içindir! Atalarım sancağında bile bunu resmetmiş!" Ve bunu uygulamış da! Evet, bir, Batılıların yönettiği sömürgelerde işlediği cinayetlere, soykırımlara bakın, bir de Osmanlı nın yönettiği coğrafyalarda yaşayan halkların durumuna! Eğer biraz vicdanınız varsa Osmanlı nın hakkını teslim edersiniz. Yok, eğer tarihten haberiniz ve vicdanınız yoksa "Osmanlı da emperyalistti der durursunuz.
Evet, Kılıç, yani güç adaletin hizmetindedir!
Zaten "Adalet mülkün temelidir" sözü Osmanlı nın ve Cumhuriyetimizin temel felsefesi değil midir? Ve bugün bu felsefenin geçerli olduğunu kimse söyleyebilir mi?
İ. Şefik AYDIN Haber Kaynağı internetgazete.com Düşünce özgürlüğü ve Hakaret Eklenme Tarihi : 17/02/2011Düşünce özgürlüğü ve Hakaret

Düşünce özgürlüğü ve Hakaret

Kimi toplumsal olaylar, terörizmin yıkıcı sonuçları, Batıda ve Doğuda düşünce özgürlüğünün yasallık ve meşruluk sınırlarını yeniden düşünmeye itmiştir.(wikipedia)... Hakaret, dünyanın birçok ülkesinde suç olarak nitelenmiş ve kanunlarla düzenlenmiştir.(turkhukuksitesi)... Egemen Bağış, Avrupa nın Türkiye yi sıkça eleştirdiği basın özgürlüğü konusun... Eklenme Tarihi : 06/05/2012


HABERİ OKU Atatürk olmasaydı babanız belli olmayacaktı

Atatürk olmasaydı babanız belli olmayacaktı

Eklenme Tarihi : 06/05/2012 gazete2023.com
HABERİ OKU Fazıl Say hangi kerhanede dünyaya geldi ?

Fazıl Say hangi kerhanede dünyaya geldi ?

Eklenme Tarihi : 06/05/2012 haber3.com
HABERİ OKU Fazıl Say dan İslama çirkin saldırı

Fazıl Say dan İslama çirkin saldırı

Eklenme Tarihi : 06/05/2012 haber3.com

Hakaret ve küfür listesi

( 21/08/2011 ) ( arsiv.ntvmsnbc.com )

Chpden mahkemeye hakaret

( 09/08/2011 ) ( samanyoluhaber.com )

80 yıl önce sansürlenen Atanın mektubu bulundu

( 20/06/2011 ) ( cnnturk.com )

Bahçeli millete hakaret eden vekili Mhp yönetimine aldı

( 20/06/2011 ) ( medyarazzi.com )

Chpden Peygamberimize hakaret

( 17/06/2011 ) ( bugun.com.tr )

Sözcü Gazetesinden skandal başlık

( 16/06/2011 ) ( secim2011.samanyoluhaber.com )

Starın dizisi Geniş Aile, Fatiha Suresiyle dalga geçti

( 13/06/2011 ) ( haberaktuel.com )

Chp.org.tr küfür yayınına geçti

( 08/06/2011 ) ( medyarazzi.com )

Kırcadan Ajda Pekkana Ağır Hakaret

( 04/06/2011 ) ( kralmagazin.aktifhaber.com )

Yalakalık değil, duygu fışkırması yaşamış!

( 04/06/2011 ) ( haber.gazetevatan.com )

Uğur Dündardan Ajda Pekkana Hakaret

( 04/06/2011 ) ( ilkelihaber.com )

İslamiyete hakaret eden Chpliler listesi

( 02/06/2011 ) ( samanyoluhaber.com )

Özkök, mini etekle namaz, türbanla şarap istedi!

( 29/05/2011 ) ( cafesiyaset.com )

Genç Mustafa ya hakaret davası

( 20/05/2011 ) ( sabah.com.tr )

Sinir Bozucu Ayet, Son Moda Başörtüsü!!!

( 18/05/2011 ) ( haber365.com )

Karikatür dergisinden Kurana hakaret

( 09/05/2011 ) ( haberayna.com )

Kılıçdaroğlu Allaha dil mi uzattı?

( 06/05/2011 ) ( haber.ekolay.net )

Mukaddese hakaret sınır tanımadı

( 29/04/2011 ) ( stargazete.com )

Kabahat o dönek solcuların

( 27/04/2011 ) ( haberturk.com )

Bir Fransıza yapılacak en büyük hakaret

( 15/04/2011 ) ( haber1.com )

Günaydan tiyatroda hakaret iddiasına yanıt: Densizlik!

( 15/04/2011 ) ( medyafaresi.com )

Önce Türklere hakaret etti sonra ödül verdi

( 08/04/2011 ) ( dunya.milliyet.com.tr )

Zeki Alasyadan Şok Eden Namaz Sözü

( 05/04/2011 ) ( haberler.com )

Çarkçı Kemal için 2 yıl hapis isteniyor

( 05/04/2011 ) ( istanbulhaber.com.tr )

Gürsel Tekinden ekranda yavşak şoku!

( 27/03/2011 ) ( gazeteciler.com )

Ahmet Şık ın kitabı örgütsel doküman mı?

( 25/03/2011 ) ( haber.gazetevatan.com )

Mahkeme: O kitap taslağı bir örgüt yayını, toplayın

( 25/03/2011 ) ( stargazete.com )

Meşru ve doğru düşünce

( 16/03/2011 ) ( zaman.com.tr )

Kahraman sendikacı bir anda yalaka oldu

( 13/03/2011 ) ( toplumsalhafiza.com )

Basın özgürlüğü olmadan düşünce özürlüğü olmaz

( 09/03/2011 ) ( milligazete.com.tr )

Faşist çıkışlarıyla bilinen Mine Kırıkkanat Vatan dan kovuldu!

( 09/03/2011 ) ( medyasavar.com )

Fatih Altaylı, Teke Tek programında tepki gönderen izleyicilere ağır sözlerle hakaret etti

( 01/03/2011 ) ( internethaber.com )

Yine Özdemir İnce! Yine Hakaret!

( 26/02/2011 ) ( analizmerkezi.com )

Penguene bir suç duyurusu daha!

( 23/02/2011 ) ( ihlas.net.tr )

Prof. Yayla: Düşünce Özgürlüğü Olmadıkça İfade Özgürlüğü de Olamaz

( 22/02/2011 ) ( haberajans.com )

1 günde 23 gazeteci 19 ayrı davada yargılandı

( 20/02/2011 ) ( bugun.com.tr )

Gazetecilik değil, kin ve nefret üreten bir site

( 20/02/2011 ) ( zaman.com.tr )

Kanuni, Atatürk ve Said-i Nursi

( 19/02/2011 ) ( stratejikboyut.com )

Milliyetin Küstah yazarından millete hakaret

( 19/02/2011 ) ( birdunyabilgi.net )

Özgürlük sorumluluktur

( 19/02/2011 ) ( yenisafak.com.tr )

Prof. Çekere öfke giderek büyüyor

( 19/02/2011 ) ( hurriyet.com.tr )

Trenden kaçan oğlan Erzurumluyu kızdırdı

( 19/02/2011 ) ( pressturk.com )

Düşünceye atılan bombalar

( 19/02/2011 ) ( zaman.com.tr )

Odatvden 2010 model Ergenekon dökümanı çıktı

( 19/02/2011 ) ( stargazete.com )

Abd elçisi ilk sözüyle kızdırdı

( 19/02/2011 ) ( radikal.com.tr )

Önder Savdan hac savunması

( 19/02/2011 ) ( bugun.com.tr )

Soner Yalçın suçsuz mu?

( 17/02/2011 ) ( aksam.com.tr )

Başmüzakereci Egemen Bağış Basın özgürlüğü ve hakaret özgürlüğü karıştırılmamalı

( 17/02/2011 ) ( euractiv.com.tr )

Penguen özür diledi

( 17/02/2011 ) ( ntvmsnbc.com )

İnanca karşı hakaret ifade özgürlüğü mü?

( 17/02/2011 ) ( adanahaber.com )

Baruter ilk değil: Dini dogmaya dokunan linç ediliyor

( 17/02/2011 ) ( haber.sol.org.tr )

301 Yetmez, En Az 14 Madde Özgürlüğe Engel

( 17/02/2011 ) ( bianet.org )

Cumhuriyetin terör aygıtı: İstiklal Mahkemeleri

( 17/02/2011 ) ( derindusunce.org )

İslam, Muhammedin icadı

( 17/02/2011 ) ( belgehaber.com )

İfade özgürlüğü, hakaret özgürlüğü değil

( 17/02/2011 ) ( tumgazeteler.com )

Peygambere Hakarete Cezayı Kaldırın!

( 17/02/2011 ) ( analizmerkezi.com )

İslamda Düşünce Özgürlüğü

( 17/02/2011 ) ( idefix.com )

Tübanın Düşünce Özgürlüğü ile İlgili Görüşü

( 17/02/2011 ) ( tuba.gov.tr )

İfade Özgürlüğü Temelinde Hakaret

( 17/02/2011 ) ( turkhukuksitesi.com )

Düşünce özgürlüğü

( 17/02/2011 ) ( tr.wikipedia.org )