<

Kışlada domuz ve at eti skandalına tepki yağıyor

Kışlada domuz ve at eti skandalına tepki yağıyor

Edirne nin Keşan ilçesinde 2 nci Kolordu Ko-mutanlığı na bağlı 4 üncü Mekanize Piyade Tugayı nda, Mehmetçik e içinde domuz ve at etinin olduğu ürünlerin yedirildiğinin ortaya çıkması kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.
Zaman ın dün belgeleriyle manşetten yayımladığı haber üzerine Kara Kuvvetleri Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu ve 1 inci Ordu Komutanı Yalçın Ataman ın bölgeye giderek incelemelerde bulunduğu öğrenildi. Skandala gıda uzmanları da tepkili. Askerin tükettiği gıdalar üzerinde tetkik yapan B Tipi Gıda Kontrol Müfreze Komutanlığı nın kurucusu emekli Veteriner Hekim Yarbay Dr. Can Demir, "Bu haber Tarım Bakanlığı tarafından ihbar kabul edilip firma hakkında işlem yapılmalı." diyor. Helal Gıda Denetim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Selahaddin Alıç ise askeriyenin gıda ihalelerinde sivil denetim kuruluşlarının da görev alması gerektiğini vurguluyor.
Edirne nin Keşan ilçesinde 2 nci Kolordu Komutanlığı na bağlı 4 üncü Mekanize Piyade Tugayı nda vatani görevini yapan Mehmetçik e içinde domuz ve at etinin olduğu ürünlerin yedirildiği ortaya çıkmıştı. Keşanlı Ali markalı tost çeşitleri, hamburger, kebap, sandviçler ve köfteler Tugay Komutanlığı na bağlı B Tipi Gıda Kontrol Müfreze Komutanlığı laboratuvarlarında incelenmişti. Yapılan analizlerin sonucunda hazırlanan rapor, 14 Haziran 2011 de üst komutanlıklara gönderildi. Buna rağmen ürünlerin askeriye içinde satılması engellenmemişti.
Haberi ihbar kabul edip, tarım bakanlığı harekete geçmeli. Askerî laboratuvarın kurucusu emekli Yarbay Dr. Can Demir: Mehmetçik in tükettiği gıdalarda at ve domuz etinin varlığını tetkik eden Edirne Keşan B Tipi Gıda Kontrol Müfreze Komutanlığı laboratuvarı TSK nın 3. büyük kuruluşudur. Bu laboratuvar numuneler üzerindeki incelemelerini uluslararası geçerliliğe sahip gıda analiz yöntemlerine göre yapmakta.
Söz konusu raporda imzası olan yakından tanıdığım Binbaşı Semih Eken in incelediği numunelerde domuz ve at etinin çıkması çok ciddi bir durumu gözler önüne seriyor. TSK içerisinde gıda kontrolü yapan personel, satışa sunulan ürünü Mehmetçik e yedirmeden önce laboratuvarlarında analizini yapar. Şartnameye ve gıda standartlarına uymayan bir durum olduğunda o firma ile alışverişi anında keser. Maalesef toplu tüketim yerlerinde okullar ve askerî birliklerde gıda ürünleri ihale usulüyle satın alındığı için kim düşük fiyat verirse o firma ile anlaşma yapılıyor. Gıda denetimlerindeki sıkıntı kanunlarla aşıldı. Fakat gıdalarda en uygunu değil, en ucuzu tercih edilmektedir. Bu haber Tarım Bakanlığı tarafından ihbar kabul edilip söz konusu firma ile ilgili acil yaptırıma geçilmeli. Firma bu haberden sonra gerekli tedbirini almış olsa da at ve domuz eti kullanılıp kullanılmadığı mutlaka bulunur. Ardından da bu firmaların isimleri kamuoyu önünde açıklanarak usulsüz iş yapanların direnci kırılmış olur.
Askeriyenin gıda ihalelerinde sivil denetim kuruluşları da görev almalı. Helal Gıda Denetim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Selahaddin Alıç: Devletin askeriye, üniversite ve diğer kamu kuruluşlarında ihaleye açılan gıda alımlarında her türlü hileyle karşılaşılabilir. Çünkü firmalar maliyeti düşürmek için çok ucuza ürün satın alabiliyor. İhale döneminde firmalar şartnameye uygun laboratuvar tetkiklerini sunabiliyor. Fakat önemli olan, bu tüketilen gıdaların sürekli bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenebiliyor olmasıdır. Askeriyenin bazı ihalelerinde hile olduğunu kendi gözlerimle gördüm. Etlerin içerisine hava verilerek butların şişkin durması sağlanıyor. Bir başka skandal ise etlerin içerisine "Bradmix" isimli ilaç katılarak 85 kg lık etin kilosu 100 kg a çıkıyor. Halkımız bilinçli hareket ederek, söz konusu gıdaların denetimlerini kendileri de yapabilirler. Ayrıca Mehmetçik e bu tarz bir et yediren firmalar, halkın önüne çıkarılıp ifşa edilmeli ki bir daha bu tarz girişimlerde kimse bulunmasın.
Zeytinburnu nda domuz eti operasyonu
İstanbul da bir depoya yapılan operasyonda, piyasaya sürülmeye hazır halde 200 kilo domuz eti ele geçirildi. Polis, depoda, Levent, Kağıthane ve Bayrampaşa da bulunan bazı kasap ve lokantaların adres bilgilerine ulaştı. Olayla ilgili biri kasap 3 kişi gözaltına alındı.
Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Çırpıcı Mahallesi Sefa Sokak 22 numarada bulunan 3 katlı binanın alt katındaki depodan piyasaya domuz eti satıldığı ihbarını aldı. Zabıta görevlileri durumu emniyete bildirdi. Polis ve zabıta ekiplerinin operasyon düzenlediği depoda, yaklaşık 200 kilo kaçak domuz eti ele geçirildi. Operasyon sırasında depoda bulunan Ş.T. ile İstanbul da kasaplık yaptığı öğrenilen S.Ö. ve kimliği henüz tespit edilemeyen bir kişi gözaltına alındı. Kırklareli nin ormanlık alanlarında avlanan yaban domuzlarından elde edilen eti İstanbul a getirdiği iddia edilen Ş.T. nin polise verdiği ilk ifadesinde, eti kendisinin yediğini ve depoladığını söylediği öğrenildi. Zeytinburnu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin incelediği etler kireçle birlikte gömülerek imha edildi. Depo ise içindeki dolap ve etler alındıktan sonra mühürlendi.
ERDEM KAPLAN İSTANBUL CİHAN Haber Kaynağı zaman.com.tr Domuz Eti Eklenme Tarihi : 11/12/2011Domuz Eti

Domuz Eti

İslam dininde ve Yahudilik e domuz eti yemek haramdır. Ayrıca Hristiyanlık dinine göre Eski Ahit e domuz eti yemek haramdır.(wikipedia)...Domuz eti ile insana bulaşan tehlikeli hastaliklardan birisi de Trisin hastaligidir.(enfal.de)...Yapılan denetlemelerde, 6 otelden üçünde toplam 80 kilogram kaçak domuz eti ele geçirildi.(milliyet)...... Eklenme Tarihi : 10/01/2012


HABERİ OKU 300 kilo domuz eti yakalandı

300 kilo domuz eti yakalandı

Eklenme Tarihi : 10/01/2012 bloomberght.com
HABERİ OKU Artvinde 200 kg. domuz eti yakalandı

Artvinde 200 kg. domuz eti yakalandı

Eklenme Tarihi : 11/12/2011 olay53.com
HABERİ OKU Son iki domuz vakası

Son iki domuz vakası

Eklenme Tarihi : 11/12/2011 haberinvakti.com

Domuz eti skandalına el kondu!

( 11/12/2011 ) ( haberaktuel.com )

BBC nin bayram yemeğinde domuz eti şoku

( 11/12/2011 ) ( dunya.milliyet.com.tr )

Mehmetçike domuz ve at eti yedirmişler!

( 11/12/2011 ) ( haber.mynet.com )

200 kilogram kaçak domuz eti ele geçirildi

( 11/12/2011 ) ( cnnturk.com )

Dana eti yerine domuz eti yediriyorlar

( 11/12/2011 ) ( gidahareketi.org )

Otel ve tatil köylerine kaçak domuz eti sattılar

( 11/12/2011 ) ( milliyet.com.tr )

Helal sertifikalı üründe domuz eti

( 11/12/2011 ) ( habervaktim.com )

Gebzede domuz eti paniği

( 11/12/2011 ) ( haberturk.com )

40 kişi domuz etli çiğköfte mağduru

( 11/12/2011 ) ( milliyet.com.tr )

Domuz eti satan firmadan 1 trilyonluk rüşvet

( 11/12/2011 ) ( habervitrini.com )

Türkiyedeki domuz çiftliklerinin son durumu

( 11/12/2011 ) ( hurriyet.com.tr )

Domuz çiftlikleri tek tek kapanıyor

( 11/12/2011 ) ( radikal.com.tr )

Domuz eti neden haram?

( 11/12/2011 ) ( enfal.de )

Domuz eti tüketimi

( 11/12/2011 ) ( tr.wikipedia.org )