<

Helal sertifikalı üründe domuz eti

Helal sertifikalı üründe domuz eti

Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Almanya ve Hollanda da "Helal sertifikalı dönerler üzerinde yapılan kontrollerde ürünlerin yüzde 71.6 sında domuz eti çıktığını açıkladı.
Türkiye de ikinci kez düzenlenen helal gıda fuarıyla eş zamanlı gerçekleştirilen "Helal ve Sağlıklı Gıda Konferansları"nda çok önemli konular konuşuluyor.
İlk oturumda konuşan Rotterdam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Akgündüz, "Almanya ve Hollanda da "Helal sertifikalı dönerler üzerinde yapılan bir kontrol ve araştırmada ürünlerin yüzde 71.6 sında domuz eti çıktı" dedi.
İki ülkedeki Müslüman nüfusun yoğunluğunun sahtekarların iştahını kabarttığını belirten Akgündüz, bu önemli konunun mutlaka ahlaki ve hukuki müeyyidelere bağlanması gerektiğini kaydetti.
CNR Expo da düzenlenen ve Türkiye de ikincisi gerçekleştirilen "2. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı"yla eş zamanlı olarak, "4. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Gıda Konferansı" da gerçekleştiriliyor. Konferansların ilk gününde üç ayrı oturum yapıldı. Oturumlarda; alanında uzman birçok isim önemli sunumlar yaptı.
İlk oturumda "Bütün dünyada geçerli olabilecek küresel tek bir standarda ulaşabilmenin çözümleri üzerinde tartışıldı. Bu oturumda Hollanda Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Akgündüz, Endonezya Ulema Konseyi Saymanı Dr. Muhammed Nadratuzzaman Hosen, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Tevhit Ayengin, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hamdi Döndüren ve Fıkıh Uzmanı Fatih Kalender birer sunum yaptı.
"TEK BİR HELAL GIDA STANDARTI ŞART"
Rotterdam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Akgündüz, Avrupa da tek bir helal standart olmadığı için çeşitli sıkıntılar yaşandığına dikkat çekerek, "Helal gıdada en önemli problem bilgi eksikliği ve tek bir standart olmaması. Kimi kolaya haram derken, kimi de helal diyor. İslam aleminde ortak bir görüş yok. Mesela İspanya da kesilen ve helal damgalı etlerin yüzde 90 ının haram olduğunu bizzat gözlemleyen 8-9 profesör arkadaşımız var. Avrupa da helal gıdanın bütçe yoğunluğu burada yaşayan Müslümanların ekonomik sıkıntısını çözecek şekilde. Hollanda da 2009 yılında doğan erkek bebeklere verilen en çok isimler arasında Muhammed bulunuyor. Batı Avrupa da yaşayan 25 milyon vatandaş Müslüman var. Bu rakamlar helal gıda ekonomisini büyütüyor" dedi.
AKGÜNDÜZ: "DÖNERLERİN YÜZDE 71 İNDE DOMUZ ETİ ÇIKTI"
Almanya ve Hollanda da satılan dönerlerin yüzde 71 inde domuz eti çıktığını belirten Akgündüz, çok ciddi bir konuya dikkat çekti. Almanya ve Hollanda da yapılan bir araştırmanın sonuçlarını açıklayan Akgündüz, "Helal gıda konusunun en çok tartışıldığı ülke benim de yaşadığım Hollanda. Bu ülkede 1 milyon Müslüman nüfus var. 150 kişilik parlamentoda 7 Müslüman vatandaş var. Ama Müslümanlar arasında ittifak olmayışı ve helal gıda konusuna ticari bakış açısı problemleri artırıyor. Hollanda hükümeti koşer için özel bütçe veriyor. Aynı şekilde Müslümanlara da "Tek bir çatı altında toplanın, size de helal gıdayla ilgili bütçe verelim diyor. Fakat buna rağmen bir birlik maalesef yok. Helal gıda pazarı Avrupa da 2010 rakamlarına göre 67 milyar euroyu bulduğundan dolayı müthiş bir helal sahtekarlığı başlamış bulunmaktadır. Hollanda da yapılan bir araştırmada helal dönerler üzerinde yapılan bir kontrol ve araştırmada dönerlerin yüzde 71.6 sında domuz eti çıktı. Bunun mutlaka ahlaki ve hukuki müeyyidelere bağlanması gerekmektedir" şeklinde konuştu.
"NASA GİBİ GÜÇLÜ KURUMLARIMIZ OLMASI LAZIM"
Prof.Dr. Yusuf Ziya Kavakçı da Amerika da yaşanan problemlere dikkat çekti: "Amerika daki insanların Hıristiyanlık anlayışı dünyadaki diğer ülkelerden çok farklı. Mesela Baptisler, Metodislere kız vermiyor. Ateist Yahudi ve etnik Yahudiler var. 40 milyonluk Humanist organizasyon var. Bunların umumisi ateist. Kendileri "Ben ateistim diyor. O yüzden problem çok. Güçlü alim yetiştirmek lazım. Böyle bir şey de yok. Suudi Arabistan da eğitim alıp Amerika ya gelenler kendi görüşlerini dayatıyor. İmamlar mukayeseli fıkıh bilmiyor, okumamış. Amerika da Müslümanların çok büyük değişik problemleri var. NASA gibi güçlü yapılarımızın olması lazım. Problemler çok. Bunlar ancak bilgi ve eğitimle giderilebilir."
İNSAN ÖMRÜ BOYUNCA "HELAL E DİKKAT ETMELİ
İkinci oturumda ise "Transgenik gıdaların helal olabilirliği" masaya yatırıldı. Bu oturumda GİMDES Başkan Yardımcısı Dr. Halim Aydın, "Helal gıdaya helal tohum ve embriyodan başlamak" konulu bir sunum yaptı. Aydın, helal gıdanın çok önemli bir kavram olduğunu ve insanın hayatının başlangıcından itibaren devamlı bu kavramla birlikte yaşadığını ifade etti.
Moderatörlüğünü Prof.Dr. Yusuf Ziya Kavakçı nın yaptığı üçüncü oturumda ise "Müslüman olmayan ülkelerde helal sertifikadaki problemler, Müslüman ülkeler arasındaki helal ürün ticareti" konusu üzerine konuşuldu. Bu oturumda; Amerika Helal Birliği (AHF) Başkanı Muhammed Mazhar Hüseyin de bir sunum yaptı.
Üsame Karakış / Yeni Akit Haber Kaynağı habervaktim.com Domuz Eti Eklenme Tarihi : 11/12/2011Domuz Eti

Domuz Eti

İslam dininde ve Yahudilik e domuz eti yemek haramdır. Ayrıca Hristiyanlık dinine göre Eski Ahit e domuz eti yemek haramdır.(wikipedia)...Domuz eti ile insana bulaşan tehlikeli hastaliklardan birisi de Trisin hastaligidir.(enfal.de)...Yapılan denetlemelerde, 6 otelden üçünde toplam 80 kilogram kaçak domuz eti ele geçirildi.(milliyet)...... Eklenme Tarihi : 10/01/2012


HABERİ OKU 300 kilo domuz eti yakalandı

300 kilo domuz eti yakalandı

Eklenme Tarihi : 10/01/2012 bloomberght.com
HABERİ OKU Artvinde 200 kg. domuz eti yakalandı

Artvinde 200 kg. domuz eti yakalandı

Eklenme Tarihi : 11/12/2011 olay53.com
HABERİ OKU Son iki domuz vakası

Son iki domuz vakası

Eklenme Tarihi : 11/12/2011 haberinvakti.com

Domuz eti skandalına el kondu!

( 11/12/2011 ) ( haberaktuel.com )

BBC nin bayram yemeğinde domuz eti şoku

( 11/12/2011 ) ( dunya.milliyet.com.tr )

Kışlada domuz ve at eti skandalına tepki yağıyor

( 11/12/2011 ) ( zaman.com.tr )

Mehmetçike domuz ve at eti yedirmişler!

( 11/12/2011 ) ( haber.mynet.com )

200 kilogram kaçak domuz eti ele geçirildi

( 11/12/2011 ) ( cnnturk.com )

Dana eti yerine domuz eti yediriyorlar

( 11/12/2011 ) ( gidahareketi.org )

Otel ve tatil köylerine kaçak domuz eti sattılar

( 11/12/2011 ) ( milliyet.com.tr )

Gebzede domuz eti paniği

( 11/12/2011 ) ( haberturk.com )

40 kişi domuz etli çiğköfte mağduru

( 11/12/2011 ) ( milliyet.com.tr )

Domuz eti satan firmadan 1 trilyonluk rüşvet

( 11/12/2011 ) ( habervitrini.com )

Türkiyedeki domuz çiftliklerinin son durumu

( 11/12/2011 ) ( hurriyet.com.tr )

Domuz çiftlikleri tek tek kapanıyor

( 11/12/2011 ) ( radikal.com.tr )

Domuz eti neden haram?

( 11/12/2011 ) ( enfal.de )

Domuz eti tüketimi

( 11/12/2011 ) ( tr.wikipedia.org )