Sallamasyon
Gündem Siyaset Yaşam Magazin Teknoloji Tarih Spor

Sallamasyon - Tarih Haberleri - Atatürk Cenaze Namazı - Atatürkün cenaze namazı

Atatürkün cenaze namazı


Atatürkün-cenaze-namazı-

Türkçe dualarla kılınmıştı
Atatürk ün cenaze namazı 10 Kasım daki vefatından dokuz gün sonra, 19 Kasım 1938 sabahı saat sekizi on geçe kılındı.
Dolmabahçe Sarayı ndaki namazı Diyanet İşleri Başkanı Şerefeddin Yaltkaya kıldırdı.
Kalabalık bir cemaatle kılınan namaz dört dakika sürdü. ""Allahu ekber yerine ""Tanrı uludur dendi.
Namazdan sonra selâm verilirken de ""Selâmun aleykum değil, ""Esenlik üzerinize olsun sözleri kullanıldı.
Altında Türkiye nin önde gelen dokuz tıp profesörünün imzasının bulunduğu ölüm raporu, ""...8 Kasım 1938 Salı günü bir kere daha gelen ve bütün dikkat ve ihtimama rağmen ilerlemesine mani olunamayan ve büyük bir hızla gelişen ikinci büyük koma içinde 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı, saat dokuzu beş geçe, muazzez ve büyük hasta terk-i hayat eylemiştir cümlesiyle bitiyordu.
Bu raporun yayınlanmasıyla bütün dünya sarsıldı. Türkiye ise sarsılmaktan çok daha ötelerdeydi. Şairin ""Gidiyor rastgelemez bir daha tarih eşine / Gidiyor on yedi milyon kişi takmış peşine dediği şekilde, 17 milyonluk Türkiye nefesini tuttu, kalbini büzdü ve artık tek başına kalmış olduğunu o anda farketti: Ata sını kaybeden Türk milleti artık yapalnızdı...
İPEK MENDİLLE BAĞLANDI
Sonra Ankara da başsız kalan devlete yeni bir lider bulma, İstanbul da ise cenazenin kaldırılması telâşı başladı. Ölüm raporunun altında imzası olan doktorlardan Mehmet Kâmil Berk, Atatürk ün çenesini ipek bir mendille bağladı, ayak parmaklarını pansıman sargısıyla birleştirdi ve cenaze merasiminin hazırlıklarına girişildi.
Atatürk ün sonsuza kadar uyuyacağı yerin neresi olacağı konusunda henüz bir karara varılmamıştı.
Uygun bir yer seçiminin uzun zaman alacağı belliydi ve cenazenin bozulmadan kalabilmesi için tıbbi önlem alınması gerekiyordu. Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi nin hocalarından biri, Akademi nin patalojik anatomi profesörü Lütfi Aksu hemen İstanbul a, Dolmabahçe Sarayı na gönderildi.
Cenaze Prof. Aksu tarafından tahnit edildi, işlem tamamlandıktan sonra özel bir tabuta yerleştirildi ve Dolmabahçe Sarayı nın muayede salonunda katafalka konuldu.
Türkiye tam dokuz gün dokuz gece boyunca Ata sının nâaşının önünden gözyaşı seli halinde akıp geçti. Cenazenin Ankara ya nakledilmesinin zamanı gelmiş ama namazı henüz kılınmamıştı.
KIZKARDEŞİN ARZUSU
Atatürk ün sarayda günlerdir gözyaşları içinde bekleyen kızkardeşi Makbule Atadan namazın İstanbul da kılınmasını ve tabutun yola dini merasimin tamamlanmasından sonra çıkartılmasını istiyordu. Hükümet Makbule Hanım ın isteğine uydu ve namazı nakil töreninin başlamasından hemen önce, 19 Kasım 1938 sabahı saat sekizi on geçe kılındı. İmamlığı o dönemin Diyanet İşleri Başkanı Prof. Şerefeddin Yaltkaya yaptı.
Namaz ""Allahu ekber yerine Türkçe ""Tanrı uludur sözleriyle başladı ve selâmlar ""Esselâmu aleykum yerine yine Türkçe olarak ""Esenlik üzerinize olsun şeklinde verildi.
Tam dört dakika süren namazdan sonra tabut generaller tarafından sarayın avlusuna çıkartılıp top arabasına yerleştirildi.
Atatürk ün cenaze namazını kılanlar arasında saray personeli, yakınları, bazı generaller, diyanet görevlileri ve onun on beş yıl boyunca müzisyenliğini yapmış olan Binbaşı Hafız Yaşar Okur da vardı. Hafız Yaşar, namaz sırasında Diyanet İşleri Başkanı Şerefeddin Yaltkaya nın hemen arkasında saf tutacak, Dolmabahçe Sarayı nda o sabah yaşananları ve namazın kılınış öyküsünü yıllar sonra kaleme aldığı anılarında bütün ayrıntılarıyla yazacaktı.
DİNLER, ANITKABİR YOLUNDA...
Türkiye deki bütün dini cemaatlerin temsilcileri cenaze arabasını takip ediyorlar. Ermeni, Yahudi, Katolik ve Rum temsilcilerle beraber zamanın Diyanet İşleri Başkanı kortejle yürüyor.


Haber Kaynağı (dosyalar.hurriyet.com.tr)
Atatürk Cenaze Namazı

Eklenme Tarihi : 19/11/2010

Atatürk-Cenaze-Namazı
Atatürk Cenaze Namazı

( 19/03/2011 ) ( Tarih )

Cemal Kutay a göre de kılındı, başkalarına göre de. İyi ama neden herhangi bir görüntü yok ortada? Madem kılındı, tek bir fotoğraf karesi olsun neden esirgendi milletten? Sessuzluk.(mustafaarmagan)...Diyanet Reisi yüksek sesle ""Tanrı uludur diye namaza başladı ve ben de tekbirleri alarak yaşlı gözlerimle sevgili Atama son vazifemi yerine getirdim.(hurriyet)...Atatürkün cenaze namazı 10 Kasımdak...


Atatürkü-ölümünden-birkaç-gün-önce-Hırka-i-Şerif-Camiinde-gördüm
Atatürkü ölümünden birkaç gün önce Hırka-i Şerif Camiinde gördüm

( 19/03/2011 )
( yenisafak.com.tr )

"Atatürk ü ölümünden birkaç gün önce Hırka-i Şerif Camii nde gördüm" Ali Yıldırım, Türkiye nin en karışık dönemlerinde İstanbul da saray ve kışla yakınlarında bir camide görev yapmış. Ama bu dö...


Atatürkün-cenaze-namazı-kılınmazsa-olmaz-mı?
Atatürkün cenaze namazı kılınmazsa olmaz mı?

( 30/01/2011 )
( cezmiyurtsever.com )

Atatürk ün 10 kasım da ölmesinden sonra günler geçmesine rağmen, cenaze namazının kılınması olayı bir türlü yerine getirilmiyordu. -Atatürk ün kızkardeşi Makbule Hanım ın tartışması sonucu cenaze n...


Atatürkün-cenaze-namazı-neden-camide-kılınmadı?
Atatürkün cenaze namazı neden camide kılınmadı?

( 19/11/2010 )
( mustafaarmagan.com.tr )

Atatürk ün cenaze namazı neden camide kılınmadı? Hatta Atatürk ün cenaze namazı kılındı mı? Anadolu Ajansı nın haberine bakılırsa evet, kılındı. O sırada ajansın muhabiri olarak töreni takip ede...


Atatürkün hafızı cenaze namazını anlatıyor ( 19/11/2010 ) ( dosyalar.hurriyet.com.tr )

Atatürkün naaşını biz taşıdık ( 19/11/2010 ) ( gazete3.com )

Kefen sıyrıldı ve... ( 19/11/2010 ) ( milliyet.com.tr )

Onu en son ben gördüm ( 19/11/2010 ) ( arsiv.sabah.com.tr )

Atatürkün yanağını okşadım ( 19/11/2010 ) ( bursahakimiyet.com.tr )

Atatürk ölünce intihar eden bas yaveri! ( 19/11/2010 ) ( ulkucuhaber.com )

Mustafa Kemal Atatürkün son günleri ve ölümü ( 19/11/2010 ) ( tr.wikipedia.org )

Atatürkün ölüm saati üzerine ( 19/11/2010 ) ( arsiv.sabah.com.tr )

Atatürkün ölüm raporu ve ölümündeki sis perdesi ( 19/11/2010 ) ( ankahukuk.com )

Atatürkü kimler öldürdü? ( 19/11/2010 ) ( trakyanethaber.com )


2010-audi-tt-rs-roadster-wallpaper

2010-bentley-continental-gtc-wallpaper

Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır.